Mehmet Özdilek istifa etti

Mehmet Özdilek istifa etti

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, görevinden istifa etti.

Gençlerbirliği'nde, 2013-2014 sezonun 9. haftasında göreve getirilen teknik direktör Mehmet Özdilek ile transfer politikasında anlaşılamadığı için yollar ayrıldı.

Başkent kulübü yönetimi, transfer dönemi öncesinde takımdan gönderilecek futbolcular ve yapılacak takviyeler konusunda anlaşamadığı Mehmet Özdilek ile 1 yıl daha sözleşmesi olmasına karşın devam etmeme kararı aldı.

"Şifo" Mehmet, hedefe oynayan bir kadro oluşturmak için büyük çaplı revizyona gitmek istediğini ve bu doğrultuda da sözleşmesi devam eden ancak kadroda düşünmediği yabancı futbolcularla bir an evvel yolların ayrılmasını gerektiğini 22 Mayıs Perşembe günü yapılan toplantıda kırmızı siyahlı yöneticilere iletti.

Başkent temsilcisi yönetimi ise genç teknik adama, kadroda çok kısa sürede yapmayı planladığı değişimin kulübü maddi olarak çok zora sokacağı uyarısında bulunarak, revizyonu zamana yayması önerisini yaptı.

Taraflar bugün son kez biraraya gelerek, yeni bir görüşme yapmak üzere anlaştı. Beştepe'deki tesislerde başkan İlhan Cavcav'ın da yer aldığı toplantıda da Özdilek ile kulübün gelecek planalaması ve kadro revizyonu konularında yine uzlaşma sağlanamadı.

Mehmet Özdilek, yapılan görüşmenin ardından AA muhabirire yaptığı açıklamada kırmızı siyahlı kulüpte 26 haftalık süreçte çok güzel günler yaşadıklarını belirterek, "Kulüple planlamalarımız ortak noktada buluşmadığı için yolları ayırmayla karar verdik" diye konuştu.

Camia olarak 7 ay içinde çok güzel şeyler başardıklarını ve göreve başladıkları ilk günle bugün arasında çok fark olduğunu kaydeden Özdilek, şunları söyledi:

"Önünü net görmeye çalışan doğru hedefler koyan bir yapıya sahibim. Çok başarılı bir Gençlerbirliği var. Burada övgüyü özellikle oyuncular hak ediyor. Amacımız gelecek planlamasında kaliteyi biraz daha yukarı çıkarmak, hedefi yükseltmekti. Hem takım hem kişisel olarak. Önümüzde büyük bir yabancı oyuncu problemi var. Bir çoğundan performans alamadık. Başarı çizgisini daha yukarı çıkarmak adına gelecek ile ilgili planlarımızı konuştuk. Gerekli performansı alamadığımız yabancı oyuncuların gönderilmesi ve gelecek planlamalarımız konusunda ortak noktada buluşamadığımız için yolları ayırma kararı aldık."

-Özdilek'in başkent performansı-

Mehmet Özdilek, kırmızı siyahlı ekibin başında 26 maça çıktı.

Bu maçlardaki istatistikler sonucunda 26 maçta topladığı 41 puanla ekibini Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Kardemir Karabükspor'un ardından 5. sıraya çıkardı.

"Şifo" Mehmet'in göreve başladığı 9. hafta öncesinde 2 maçta topladığı 4 puanla ligin "dibinde" zor günler geçiren kırmızı siyahlı ekip, son haftalarına kadar UEFA Avrupa Ligi'ne katılma mücadelesi verdiği sezonu 45 puanla 9. sırada tamamladı.

Cavcav'ın açıklaması

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, "Gençlerbirliği'nin parası var, parası var diye diye, bizim parayı bitirdiler" dedi.

İlhan Cavcav, teknik direktör Mehmet Özdilek ile yolların ayrıldığı toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, herkesin Gençlerbirliği'nin parasının olduğunu konuştuğunu belirterek, "Parası var, parası
var diye diye bizim parayı bitirdiler Allah'a şükür, millet söyleye söyleye bitirdi" diye konuştu.

Gençlerbirliği Kulübü'nün kasasında 13-14 milyon avro bulunduğunu ifade eden Cavcav, "Bu para da bir Emenike'nin bedeli bile değil. Sow 20 milyon avro deniyor. Bizim kasamızda böyle bir para da yok" ifadelerini kullandı.

Yabancı futbolcular için yüksek ücretler ödeyebilecek bir kulüp olmadıklarını kaydeden Cavcav, şunları söyledi:

"Sezon başında anlaştığımız Metin Diyadin'den sonra 9. hafta öncesi Mehmet Özdilek ile 2 yıllık anlaşma yaptık. Anlaşmaya ayrılık durumunda iki tarafın da tazminat istemeyeceği konusunda şerh kondu. Biz Mehmet Bey'in işine son vermedik. Hocamız sözleşmesi devam eden 9 futbolcumuzun 3'ünü istiyor, 6'sını istemiyor. Bu da bize bir külfet daha getiriyor. Federasyon önceden yabancı sınırlamasında 6+2 kararı alacağını ifade etmesine, 15 kulübün de bunu istemesine rağmen 5+3 kararı aldı. 3'ü kulübede oturacak. Bu karar kulüplerimize daha zor duruma soktu. Uzun yıllar futbolun içinde olan bir Spor adamı olarak, teknik adamlık rütbem de olsaydı 5 sahada 3 kulübede tutmazdım. Bu 3'ü ha kulübede olmuş ha dışarda. Kulüp başkanlığı da yapmış Federasyon Başkanı Demirören'in bunu anlamamasını şaşkınlıkla karşılıyorum. Ancak bizim federasyonumuz, karar almıştır bizlere uygulamak düşer."

Başkent ekibinin kadrosunda 12 yabancı futbolcu bulunduğunu dile getiren İlhan Cavcav, Kulusic, Zec ve Gosso'nun ise anlaşmalarının bittiğini, bu oyuncuları istemeyerek göndereceklerini söyledi.

"Geriye 9 tane kalıyor. Kalan yabancı oyuncularımızla sözleşmelerimiz devam ediyor. Hoca da bu 9'un 3'ünü istiyor, 6'sını istemiyor. Bu da bize bir külfet daha getiriyor" diyen Cavcav, şöyle devam etti:

"Hocamız ayrıca 3 tane yabancı transferinin gerekli olduğunu hatta 3 tane de yerli oyuncu almamız lazım dedi. Biz de bütçemizin buna müsait olmadığını kendisine ifade ettik. Bir daha düşünmek için fırsat istedi. Bu sabah kendisine sordum kararının ayrılmak olduğunu iletti. Biz Şifo Mehmet'ten fevkalede menunuz. Bu kadar zamandır başkanlık yaptım böyle ciddi işini seven hocayla çok nadir çalıştım. Gittiği yerde mutlaka başarılı olacaktır. Kendisiyle öpüşerek hatta birbirimize hakkımızı karşılıklı helal ederek ayrıldık."

- "Benim bir hatam var"

İlhan Cavcav, basında çalışacakları yeni teknik adam için çeşitli isimlerin gündeme geldiğini ancak henüz bu konuda son kararı vermediklerini söyledi.

Basında yer alan Rıza Çalımbay, Kemal Özdeş, Mustafa Kaplan gibi isimlerle birlikte başka adaylarında olduğu bilgisini veren İlhan Cavcav, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir eski futbolcumuz telefon ediyor, 'biri var' diyor. Herkes bir şey söylüyor. 'Görüştüğünüz iyi değil' diyor. Kimi 'iyi', kimi 'kötü' diyor diyorum, 'ben yalan söyler miyim' diyor. Sen söylemiyorsun öbürü söylemiyor. Evet benim bir hatam var, insanlara güvenen, inanan, ağzından çıkan söze itibar eden bir insanım. Bunun da acısını maalesef hep çekiyorum. Ama 40 senelik kani olur mu yani. Ben kimseyi, 'bana muhalif ya da kötülük yapmak istiyor' diye düşünmedim, düşünemiyorum. Başka biri telefon ediyor 'Sergen Yalçın' diyor. 'Abi hemen getireyim' diyor. Diğeri 'Prosinecki' diyor. 'Şöyle adam böyle adam' diyor, 'Kayserispor düştü yazık oldu' diyorum. 'Abi sen bakma' diyor. Bizim getireceğimiz hoca mutlak suretle mevcut oyuncularımıza değer vermeli. Gençlerimizi Türk futboluna kazandıracak teknik direktör arayışımız devam ediyor. Henüz karar vermedik, İlk fırsatta yönetimi toplayacağım ve alacağımız kararla kimle anlaştığımızı da kamuoyuna açıklayacağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS