UEFA'dan Sivasspor ve Eskişehirspor'a "şike" soruşturması

UEFA'dan Sivasspor ve Eskişehirspor'a "şike" soruşturması

UEFA kendi resmi internet sitesinden yapmış olduğu duyuruda 2011 yılında gerçekleşen 'Şike Davası' kapsamında dosyalarda adı geçen Sivasspor ve Eskişehirspor'u 2014-2015 sezonu için UEFA Avrupa Ligi'ne almayabilir.

Açılan disiplin soruşturması kapsamında 2 ve 3 Haziran'da UEFA'nın İsviçre'de ki merkezi Nyon'da yapılacak toplantıda kaderleri belli olacak.

'Şike Davası' dosyasında Sivasspor'un 2011 mayısın da kendi evinde Fenerbahçe'ye 4-3 kaybetmesi ve Eskişehirspor'un da Nisan 2011 'de Fenerbahçe'ye 3-1 kaybettiği maçlar yüzünden 'Şike Davası' dosyasında adları geçiyor.

Eskişehirspor cephesi ne diyor?

Eskişehirspor Kulübü Yönetim Kurulu, UEFA'nın, siyah-kırmızılı takıma açtığı disiplin soruşturmasına ilişkin, kulübün, şike olaylarıyla ilgili tüm soruşturmalarda müdahil olmadığını ve herhangi bir ceza almadığının kamuoyunun malumu olduğunu, UEFA tarafından yapılan incelemenin dikkatle takip edilip, istenilen ilave bilgi ve belgelerin işbirliği içinde sunulacağını bildirdi.

Eskişehirspor Kulübü'nün internet sitesinden, kulüp yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve UEFA'nın ilk defa uygulamaya koyduğu ağır "Mali Fair-Play" ve lisanslama koşullarının, kulüp tarafından eksiksiz yerine getirilerek, UEFA Lisansı'nın alındığı ve daha önceki bir tarihte kamuoyuna duyurulduğu hatırlatıldı.

Lisanslama aşamasında, Türkiye'de yaşanan şike olaylarında, kulüpte o dönemde görev alan bazı kişilerin şike sürecinde adlarının geçmesi nedeniyle konuya ilişkin gerekli açıklama, bilgi ve belgelerin TFF aracılığıyla UEFA'ya sunulduğu belirtilen açıklamada, "19 Mayıs 2014 tarihinde UEFA tarafından kulübümüze gönderilen yazıda, şike sürecinin incelenmesine yönelik UEFA Disiplin Talimatı kapsamında kulübümüzün incelemeye alındığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır" denildi.

UEFA'nın dün akşam saatlerinde gönderdiği bir başka yazıda, UEFA Genel Sekreterliği ve UEFA Disiplin Müfettişliği'nin talebi üzerine, konunun UEFA Temyiz Organı'na intikal ettirildiği ve mevcut durumun 2 Haziran 2014 tarihinde karara bağlanacağı, disiplin birimlerine, varsa gerekli belgelerin 1 Haziran 2014 tarihine kadar gönderilmesi gerektiğinin kulübe bildirildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

"Kulübümüzün, şike olayları ile ilgili yapılan tüm soruşturmalarda müdahil olmadığı ve herhangi bir ceza almadığı kamuoyunun malumudur. UEFA tarafından yapılan inceleme, yönetim kurulumuz tarafından dikkatle takip edilecek ve istenilen ilave bilgi ve belgeler de, iş birliği içinde sunulacaktır. Yönetim kurulumuz, kulübümüzün hak ve menfaatlerini korumaya yönelik dikkatli ve duyarlı bir şekilde çalışmaktadır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."

Sivasspor cephesi ne diyor?

Sivasspor Kulübü Başkan Vekili Erdal Sarılar, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) Sivasspor hakkında açtığı disiplin soruşturmasına ilişkin, "Bizim herhangi bir sıkıntımız yok. Beklediğimiz bir şeydi, normal süreç işliyor" dedi.

Sarılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UEFA'nın disiplin soruşturmasıyla ilgili yazısının kulübe ulaştığını, UEFA'nın yargı organı tarafından 2-3 Haziran'da İsviçre'nin Nyon kentinde gerçekleştirilecek duruşmalarda savunma yapacaklarını söyledi.

Kulüp avukatlarının gerekli çalışmaları yaptığını dile getiren Sarılar, UEFA'ya daha önce dava hakkında bilgi verdiklerini, 5 sayfalık rapor gönderdiklerini aktararak, "Bizim herhangi bir problemimiz yok. Beklediğimiz bir şeydi, normal süreç işliyor" ifadesini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Sivasspor Kulübü'nü suçsuz bulduğunu da UEFA'ya ilettiklerini dile getiren Sarılar, "Sivasspor'un bu sezon UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele edeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Kulüp başkanı Mecnun Otyakmaz da konuyla ilgili 24 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olağan genel kurulda detaylı bilgi vereceğini belirtti.

Otyakmaz, twitter hesabından ise "Taraftarlarımız içlerini ferah tutsunlar, bu yaşanması gereken hukuki bir süreç. Sivasspor'umuz UEFA CUP'a Allah'ın izniyle kesin katılacaktır. Genel kurulda tüm gerçekleri değerli kongre üyelerimle paylaşacağım" açıklamasında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS