30 milyon dolarlık inanılmaz vurgunu

30 milyon dolarlık inanılmaz vurgunu

Borsada şirket haberlerinin yayınlandığı haber servisini “hack”leyerek, yayınlanacak haberleri herkesten önce öğrenme imkanına kavuşan çetenin bu haberlere göre ilgili hisse senetleri üzerinde herkesten önce işlem yaparak kazanç sağladıkları belirlendi.

Örneğin, hisse değerlerinin düşmesine neden olacak bir haberin yayınlanmak üzere olduğunu okuyan çetenin, ellerindeki bu senetleri, mevcut yüksek fiyattan hızla elde çıkardıkları veya hisse değerlerinin hızla yükselmesine neden olacak bir haberi önceden öğrenip düşük fiyattan bu hisseleri toplayıp haberin yayınlanması ardından çıkan fiyatlardan faydalanarak ellerindeki senetleri büyük karla sattıkları anlaşıldı.


Bu sistemle 30 milyon dolarlık operasyon yaparak büyük kazanç sağlayan çete borsadaki şüpheli hareketleri fark eden federal büronun dikkatinden kaçmayı başaramadı. Hacker’lardan ve borsa simsarlarından oluşan 9 kişilik çete tutuklandı. Çetenin faaliyetlerini ve yöntemlerini ortaya çıkarmak için CIA de dahil olmak üzere, ABD’de 4 güvenlik kurumunun gizli operayon yapmak zorunda kaldığı da anlaşıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS