Alphabet nasıl fark yaratacak

Alphabet nasıl fark yaratacak

Alphabet, açıklamak gerekirse aralarında en büyüğünün Google olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca bildiğimiz Google’ı da biraz küçülten yeni yapılanma sayesinde kan şekeri ölçen lens gibi internet temelli bir şirket olan Google’ın alanının biraz dışında kalabilecek yapılanmalar Alphabet’in altında ayrı birer şirket olacak.


Bu sayede Larry Page ve Sergey Brin, yeni Yönetim Ekipleri ile birlikte tüm şirketleri çok daha iyi ve verimli bir şekilde yönetmeyi herkesin tam verimli şekilde kendi alanı ile ilgilenmesini hedefliyorlar.


Google’ın bugün yeni bir çatı şirketi; “Alphabet” altında yapılandırıldığını öğrendik. Bu sayede tüm Google servisleri için Google adını kullanmaktan kurtulduk diyebiliriz ama Alphabet altında hangi şirketlerin yer aldığına bakmakta fayda var.


Alphabet’in altındaki yeni şirketlerin her birinin ayrı birer CEO’su olacak ve Alphabet’e bağlı olmak dışında kendi içinde bağımsız olarak çalışabilecek.


Alphabet; şu özelliklerle birlikte gelecek.  1. Calico: Daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenin yollarını arayan birim. Şu anda yönetimi Arthur Levinson‘da.

  2. Nest: Akıllı ev teknolojilerine odaklanan birim. Bu birimin CEO’su hiç şüphesiz Nest‘i Google’a satma başarısını yakalayan Tony Fadell.

  3. Google Ventures: Yeni şirketleri fonlayan yatırım birimi Google Ventures‘ı pekâlâ tanıyoruz. Şu anda Bill Marris tarafından yönetiliyor.

  4. Google: Bildiğimiz Google. İçinde Android, Arama, Youtube, Haritalar, Reklamcılık gibi kollara ayrılıyor. CEO’su Sundar Pichai.

  5. Google X: Google içinde kurulan özel/devrimsel projeler birimi. Boston Dynamics muhtemelen bu bölümde kalacak ama Google X içinde başlayan Google Glass şu anda Tony Fadel’in çalışma alanında yer alıyor. Tabi bir de Dan Doctoroff tarafından idare edilen ve akıllı şehir kavramı üzerinde çalışan yeni bağımsız proje birimi Sidewalk Labs var.

  6. Google Capital: Uzun vadeli yatırımlar yapan Alphabet birimi. Google Capital Ekibi; şu anda aynı seviyedeki farklı yöneticiler tarafından idare ediliyor.

  7. Google Fiber: Fiber internet ağı kurmakla görevli birim. Eski adı Google Fiber.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS