Desenli ekran kilidi güvenli değil!

Desenli ekran kilidi güvenli değil!

Android işletim sisteminin desenli ekran kilidi, tahmin ettiğimiz kadar güvenli değil. Android desenli ekran kilidinin zaafları haberimizde.

Çalışmanın sonuçlarına göre kullanıcılar genellikle birbirine benzeyen şekiller oluşturuyor. Birbirine benzeyen şifreleri bulmak oldukça kolaylaşıyor. 4000’den fazla denek üzerinde yapılan çalışma gösterdi ki kullanıcıların %77’si şekillerine dört köşeden birinde başlıyor. Bu kişilerinde %44’ü kilitlerini çizmeye üst köşeden başlıyor. Desenli kilitte kullanıcılar genellikle 5 noktayı geçmeyecek şekilde kilitlerini ayarlıyor. Böyle olunca da aslında desenli kilit, normal şifrelerden çok daha kolay şekilde bulunabiliyor. Tam anlamıyla güvenli bir desenli kilit için 7 veya 8 noktadan geçmek gerektiği söyleniyor. Her yeni noktadan geçişiniz, binlerce yeni kombinasyon yaratacağı için güvenlik seviyesini artırıyor.


iPhone 6s / 6s Plus’ın yeni özellikleri


Rakamsal şifreler konusunda “123456”, “qwerty” gibi son derece basit şifrelere benzer şekilde kullanıcılar, sevdikleri insanların veya kendilerinin baş harfleriyle desen oluşturmaya oldukça meyilli. Yani desenli kilit konusunda en yaygın kullanım bir harfi çizmek. Ancak bu, ilk denenecekler listesinde olduğu için sandığınız kadar korunmanız mümkün değil. Diğer yandan şekilleri çizerken ki iz büyük bir güvenlik zafiyeti daha oluşturuyor. Araştırma, bu izin kapatılması gerektiğini gösteriyor. Ve tabii ki parmak izleri. Kitlenen akıllı telefon ekranlarında deseni çizerken yaptığınız iz, yine desenininiz istemediğiniz kişiler tarafından görülmesini sağlayabilir. Son olarak araştırmanın bir diğer sonucu da şu; erkekler, kadınlardan daha karmaşık desenleri tercih ederken, kadınlar ağırlıklı olarak 4 noktalı desenler tercih etmiş.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS