Facebook, Google’dan daha fazla trafik göndermeye başladı

Facebook, Google’dan daha fazla trafik göndermeye başladı

Giderek artan üye sayısı bir yana bazı araştırma şirketlerinin Facebook hakkında olumsuz düşünceleri olduğu biliniyor. Belli bir süre sonra büyümesi duracağı iddia edilen Facebook, araştırma şirketlerini ve Google’ı şaşırttı.

Aktif internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunu elinde tutan Google, haber sitelerine eskisi kadar trafik gönderemiyor. Amerika’da yapılan araştırmaya göre, haber sitelerinin trafiğinin %43’ü Facebook tarafından sağlanmaya başladı. Google ise %38 seviyesinde kaldı.


Google açısından bir tehdit yaratan bu durumun en büyük sebebi Facebook’un mobilde Google’dan daha aktif olması. Aylık 1 milyar aktif mobil internet kullanıcısına sahip olan Facebook, kendi içerisinden trafik gönderme konusunda oldukça başarılı. Mobil kullanıcıların haber sitelerine Google üzerinden gitmesi konusunda dengeler son bir yıl içerisinde büyük ölçüde değişti. Google’ın yaşadığı %20’lik kayıp, Facebook’a yaradı. Facebook’un geçtiğimiz Mayıs ayında haber sitelerine özel yeni servisi “Instant Articles” değişen dengelerin bir sonucu.


Ancak tabii ki arama konusunda Google’ın bir kaybı yok. Google üzerinden yapılan arama sonuçlarında firma, istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Facebook, arama motoru konusunda bir atılım yapmadığı sürece Google’ın büyümeye devam edeceği görünüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS