Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

 Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Canik konuşması öncesinde milletvekillerinin arasına giren ve üzerinde silah bulunan şahıs korumalar tarafından apar topar uzaklaştırılarak gözaltına alındı. Konuşma öncesinde polisler ve vatandaş arasında da tartışma yaşandı. Adann Menderes Demokrasi Meydanı'nı boşaltmak isteyen polis vatandaşların tepkisiyle karşılaştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Samsun'daki bazı açılış ve ziyaretlerine devam etti. Canik ilçesi yeni belediye binası açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan'ın yanına yaklaşmaya çalışan ve üzerinde silah bulunan şahıs, korumaları alarma geçirdi.

Büyükşehir belediye binasını ziyaretinin ardından Canik ilçesine gelen Başbakan Erdoğan, burada belediyenin yeni hizmet binasını ve Adnan Menderes Demokrasi Meydanı açılışına katıldı. Açılış saati 11.30 olarak belirlenen törene Başbakan saat 14.00'te geldi. Başbakan'ın alana gelip otobüsten indiği andaki kargaşada milletvekillerinin arasına giren ismi öğrenilemeyen bir şahıs, Başbakanlık korumalarının dikkatini çekti. Bir koruma, belindeki silahı fark etmesiyle şahsı gruptan ayırdı. Başbakan'a metrelerce yaklaşan kişinin polis veya görevli olmadığının anlaşılması üzerine belindeki silahı alan korumalar, apar topar şahsı sorgulanmak üzere gözaltına alıp alandan uzaklaştırdı.

Polis ve vatandaş arasında tartışma

Erdoğan'ın Canik konuşması öncesi ise polisler ve vatandaş arasında tartışma yaşandı. Adanan Menderes Demokrasi Meydanı'nı boşaltmak isteyen polis vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Tepki gösteren vatandaşları görevliler meydandan dışarı çıkardı.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Samsun'un Canik ilçesinde ve Tekkeköy'de açıklamalar yaptı. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Sizleri bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum. Bir rahmet ayının bir kurtuluş ayının böyle güzel bir gününde sizlerle dünkü Samsun mitinginden sonra bugün Canik'te bir araya gelişimiz heyecan verici bir buluşma. Gideceğiz gündüz gece hiç endişeniz olmasın. Bizler bu millete hizmetkar olmaya geldiğimizi hep söyledik ve 12 yıldır hamd olsun sizlere hizmet etmenin gururu içerisindeyiz. Sizler 30 Mart'ta bunun en güzel karşılığını sandıkta verdiniz. Bir çok birleşmenin örgütlenmenin karşımızda dikilmesine rağmen sandıkta demokratik bir cevabı verdiniz.

Bundan önce ya vekiller vasıtasıyla veyahut da dayatmalarla bu yapılıyordu. Şimdi ne var millet var. Millete rağmen iktidar olunamaz. Bunu bilmemiz lazım. Bizim rotamızı millet çizdi. Milli iradeyle milli güçle inşallah 10 Ağustos'a yürüyoruz. Geçmişte yapılanları biliyorsunuz. Samsun'un evladı Ali Fuat Başgil'i nasıl engellediklerini biliyorsunuz. Hem buranın senatörüydü hem de ordinaryüs bir insandı. Ama ne oldu? Silahı masasının üzerine koydular, aday olamazsın dediler. Senatörlükten de adaylıktan da çekildi. Ha şu an böyle bir şey olabilir mi? Kusura bakmasınlar. Biz kefenimizi giyerek bu yola çıktı.

12 yıldır bir çok şeyler yapmak istediler. 2007'de Cumhurbaşkanımız Sayın Gül'ü seçtirtmek istemediler. Ama biz söke söke hakkımızı aldık. Bütün mesele inanmaktır. Birisi çıkıyor siyasal Kürtçülük yapıyor, birisi çıkıyor siyasi Türkçülük yapıyor. Şu 12 senede bütün seçimleri kazandık mı? Kazandık. Niye? Biz sadece lokal bir etnik unsurun partisi olmadık. 77 milyonun partisi olduğumuzdan dolayı 81 vilayetin 81'inde biz varız. Birisi de kumsalların partisiyiz diyor. O da kumsallarda kaldı. Niye? Çünkü benim halkım bunlara prim vermiyor. Diyor ki, bana hizmetkar olacak iktidara ihtiyacım var. Bu da Ak Parti iktidarı dediler, bize sahip çıktılar. Bakınız 12 yıldan nereden nereye geldik. Şu andaki orana karşıyım söyleyeyim. Çünkü faiz oranı ne kadar düşük olursa yatırımlar o kadar artacaktır. istihdam da üretim de artacaktır. Türkiye rakipleriyle çok daha iyi yarışacaktır. Sizlerle muhabbete doyum olmaz. Fakat Tekkeköy'de bekliyorlar, aynı zamanda Erzurum bekliyor. Erzurum Kongresi'ne de yetişeceğiz.

İkinci durak Tekkeköy

Erdoğan Canik’ten sonra Tekkeköy’de vatandaşlara hitap etti. Erdoğan burada da şunları söyledi:

Ben gökten zembille inmedim. Biliyorsunuz belediye başkanlığından geldim.  Bazıları şunu söylüyor: “Başbakanım ne olur bizi bırakma.” Böyle bir şey yok nereden çıktı bu. Beni cumhurbaşkanlığına aday gösterildim. Bizler cumhurbaşkanlığı makamını, ‘oturalım dinlenelim uluslar arası toplantılara katılalım’ gibi bir makam olarak görmüyoruz. Biz Tekkeköy’ün yollarını da, İstanbul’un boğaz köprüsünü de, denizin altından giden tünelleri de, üçüncü havalimanını da takip edeceğiz. Bizim uluslar arası camiada Türkiye’yi getirdiğimiz nokta ortadadır. Cumhurbaşkanıyla başbakanıyla el ele bu süreci devam ettireceğiz.

Erzurum'da konuştu

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası dolayısıyla Erzurum'da, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, halka hitap etti.

Sözlerine, kendisini karşılayan Erzurumlulara teşekkür ederek başlayan Erdoğan, "Var olasın Dadaş, çok hayırlar göresin Dadaş, Allah sizlerden hepinizden razı olsun. Rabbim bu mübarek ayda, ramazanışerifte tuttuğunuz oruçları, yaptığınız ibadetleri inşallah kabul etsin. Ramazanışerif, ülkemiz, milletimiz için tüm İslam coğrafyası ve insanlık için inşallah hayırlara vesile olsun" diye konuştu.

Erdoğan, 3,5 ay önce de yerel seçimler dolayısıyla 21 Mart'ta, Erzurum miting için geldiklerini anımsatarak, şunları kaydetti: "Erzurum'da muhteşem bir miting, muazzam bir buluşma gerçekleştirdik. Erzurum, o gün iradesine sahip çıkacağın gösterdi. Erzurum, bütün saldırılar karışsında dimdik duracağını gösterdi. 21 Mart'ta yaptığımız mitingde, ne dedim? 'Dadaş, sen burada olduğun müddetçe biiznillah bu ülkeye hiçbir şey olmaz. Dadaş, sen böyle yiğit, böyle mert, böyle yürekli durduğun müddetçe namahrem eli bu ülkeye uzanamaz.' Erzurum'da yer Allahuekber, Erzurum'da gök Alluekber'dir, Erzurum'da dağ Allahuekber'dir. İşte 21 Mart'ta bu meydanda Erzurum, 'Allahuekber' dedi. Sonra da gitti 30 Mart'ta son sözünü sandıkta söyledi. Erzurum, kendisine yakışanı yaptı. Erzurum kendisinden bekleneni yaptı, yüzde 59 oy oranıyla rekor seviyede oy oranıyla iradesine, ülkesine milletine sahip çıktı. 30 Mart'ta verdiğiniz o büyük destekten dolayı bütün Erzuruma teşekkür ediyorum."

"Çok anlamlı bir ders verdiniz"

"30 Mart'ta sadece bizlere destek vermekle kalmadınız, siz sandıkta ilgili yerlere çok anlamlı bir ders verdiniz" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: "Milli irade hırsızlarına ders verdiniz, ülkemize ihanet eden şebekelere ders verdiniz. İhanet şebekeleriyle iş tutan CHP, MHP'ye, burada çok büyük bir ders verdiniz. Her birinizden Allah razı olsun. Bir kez daha Erzurum'u yürekten kutluyorum."

"Vekiller değil asıllar seçecek"

Başbakan Erdoğan, şimdi yeni bir seçime hazırlandıklarını, 10 Ağustos'ta bir kez daha sandık başına gideceklerini belirterek "Cumhuriyet tarihinde ilk kez halk cumhurbaşkanını doğrudan seçecek. Burada aracılar olmayacak. Vekiller olmayacak. Vekiller değil asıllar seçecek. Böyle dedik, Anayasayı değiştirdik ve ve işte 10 Ağustos'ta ilk kez bu seçimi gerçekleştireceğiz" dedi.

2007'de 10. Cumhurbaşkanının görev süresi dolduğu dönemde cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül'ü belirlediklerini ve o dönemde karşılaştıkları engelleri anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bir hukuk cinayeti işlediler. Kim yaptı bunu? CHP, CHP'nin yandaşı emekli hukukçular yaptı. Bazı yüksek mahkemeler bu hukuk cinayetine maalesef destek verdi. Bize, yani AK Parti'ye cumhurbaşkanı seçtirmek istemediler. Önce genel seçim kararı aldık, 'madem siz bize cumhurbaşkanı seçtirmiyorsunuz biz de halka gideriz' dedik. 22 Temmuz'da halkımız bize yüzde 47 oy oranıyla destek verdi. Aynı anda Anayasa'yı değiştirmek için adımlarımızı attık, ne dedik? 'Bırakın cumhurbaşkanını halk seçsin' dedik. Cumhurbaşkanı 5 yıllık dönem için seçilsin dedik, iki dönem yapmak mümkün olsun, dedik. Bu değişikliği yaptık ama Çankaya'dan veto yedik. Bir kez daha aynı değişikliği yaptık. Bu sefer Çankaya halk oylamasına götürmek zorunda kaldı. Halka gittik, halka sorduk, 'cumhurbaşkanını halk seçsin mi seçmesin mi' dedik. Siz yüzde 69 oy oranıyla 'evet' cumhurbaşkanını evet halk seçsin' dediniz."

"Şimdi kardeşlerim, ben bir şeyi merak ediyorum: Ey CHP, ey MHP, ey HDP yav siz şimdi hangi yüzle halkın karşısına gelip de inanmadığınız halkımızdan adayınız için oy isteyeceksiniz. Bunlar, halka inanmıyor, halka
güvenmiyor" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Halkı halka aldattılar her zaman. Fakat biz mutluyuz. Niye? Halkımızla yola çıktık, halkımızla yürüdük ve halkımızla yürüyoruz. Onlar millete efendilik yapmak istediler, biz ise yola çıktığımızda gün ne dedik? 'Biz bu
millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik' dedik. İşte o büyük değişiklik, 10 Ağustos'ta şimdi tecelli edecek. 10 Ağustos'ta cumhurbaşkanını sizler seçeceksiniz. Hiçbir baskı altında kalmadan hür iradenizle devletin zirvesinde kimin olacağını sizler belirleyeceksiniz. Bugüne kadar Türkiye'de 11 cumhurbaşkanı görev yaptı. İnanın birkaç istisna dışında cumhurbaşkanlığı seçimi her seferinde büyük hadise oldu, büyük mesele oldu. Türkiye gereksiz gerilimlerin içine sürüklendi, ekonomi etkilendi, toplumsal barış bozuldu, demokrasi çok ağır yaralar aldı. Biz buna son verdik. Hiçbir tartışmaya, gerilime mahal vermeden, milletimiz sandığa gidecek, tercihini yapacak, oyunu kullanacak ve 12. Cumhurbaşkanını inşallah milletim seçecek."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS