İztuzu plajını kiralayan şirket: "İhale hukuka uygun"

 İztuzu plajını kiralayan şirket: "İhale hukuka uygun"
AA

Muğla'nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi'nde bulunan dünyaca ünlü Dalyan İztuzu Plajını işletme hakkını 8 yıllığına kiralayan ve eleştirilere hedef olan Dalçev A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç, "İhale sürecinde hukuk dışı hiçbir yola tevessül etmedik. Her şey yasalar çerçevesinde gerçekleşti" dedi.

Dalyan İztuzu Plajı'nın işletmesinin kamuoyu bilgilendirilmeden, ihale yapılmadan kiralandığını ve CHP'li Ortaca Belediyesi'nin taleplerinin yok sayıldığı iddiaları üzerine işletme hakkını 8 yıllığına kiralayan firma sahibi Ramazan Oruç, bilgilendirme toplantısı yaptı.


İhalenin tamamıyla resmi prosedürlere göre yapıldığını belirten Ramazan Oruç, "İhale süreci resmi prosedürlere göre yapıldı. Dalyan Çevre Geliştirme Turizm İnşaat Emlak ve Otelcilik A.Ş.'nin adına katıldığım Dalyan Boğazağzı ve Dalyan İztuzu Plaj işletmesinin ihalesine, diğer dört firma ile birlikte girdik. İhalenin şartlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Çevre Vakfı TUÇEV'den öğrendik. Şirketimize yetkililer tarafından bildirilen şartların tamamını yerine getirerek ihale dosyamızı Muğla Valiliği bünyesinde hizmet veren ihaleyi yapmakla yetkili olan MUÇEV yetkililerine teslim ettik" dedi.


"Plajın ihalesi hukuki"


İhalenin yapılış şeklinin hukuki olduğunu tekrarlayan Ramazan Oruç, "İhale sürecinde hukuk dışı hiçbir yola tevessül etmedik. Her şey yasalar çerçevesinde gerçekleşti. İhaleyi bizim dışımızda dört firma daha katıldı. Ancak Ortaca Belediyesi ihalenin usulsüz yapıldığını ileri sürdü. Ortaca Belediye Başkanı Sayın Hasan Karaçelik'in, 'İhale yapılmadan plaj işletmesi verildi' şeklindeki iddiaları yanıltıcıdır. Sayın Karaçelik'in makamına, şahsına ve seçmenlerine duyduğumuz saygımız ile hareket etme prensibinden ayrılmadan, ihale usulü ile ilgili ileri sürdüğü iddialara cevap vermek istiyorum. Çünkü ileri sürdüğü iddialar şirketimizi ve şahsımızı da zan altına sokmaktadır" dedi.


Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in, 'Bu karar değiştirilmezse, dünyaya rezil oluruz' şeklindeki beyanatına da, "İztuzu DALÇEV ile rezil değil vezir olur" değerlendirmesi yaptı.


"İhale sözlü haber verilmiş"


Basın mensuplarının ihalenin hangi tarihte, hangi saatte ve nerede yapıldığına ilişkin bir bilginin bulunmadığını hatırlaması üzerine Oruç, "İhale süreci kapalı zarf usulü olduğu için ihaleye katılacak firma ve belediyeler davet edildi. 'Dosyalarınızı sunun' denildi. Biz de Muğla Valiliği bünyesindeki MUÇEV'e dosyalarımızı sunduk. Ardından hangi gün değerlendirildi, bunu bilmiyoruz. İhalenin sonucu bilgi olarak verilecek denildi. Dosyamızı tamamlayıp teslim edildiği için hangi gün sonuçlanacak buna bakmadık" dedi.


İhalenin tarihinin yazılı olarak verilip verilmediği yönündeki bir soruya Oruç, "Yazılı olarak değil. Ortaca Belediyesine de telefonla aranıp ihale süreci belirtilmiş. Buradaki detayları, ihale komisyonu ile ilgili tarihi ve diğer unsurları bilemem, bunu ihale komisyonu bilir" açıklaması yaptı.


Bu tür ihalelerin yazılı beyan edilmesi gerektiğine yönelik bir soruya Oruç, "Öncelikle Dalyan Boğazağzı ve İztuzu Plajı ile ilgili dilekçelerimizi daha önce verdiğimiz için, burada bildiri kanununa göre, bu mail olarak da olabilir zannediyorum. Telefonla da olabilir. Bu ihale komisyonunun yürüteceği süreci bilemem, onu ihale komisyonu bilir. Ben kendi firmamla ilgili süreci anlattım, bizim firmamız başarılı oldu" diye konuştu.


Basın mensuplarının diğer firmalarının ihaleden haberlerinin olmadığı yönündeki bir itirazı durumunda firma olarak ne yapacakları yönündeki soruya Oruç, "Haberi olmayanlar nasıl teklif verebilir? Haberi olmayan kişi veya kişiler, kurumlar nasıl teklif verebilir?" cevabını verdi.


"Ücretlerde ciddi değişiklik olmayacak"


Yapılan ihalede giriş ücretlerinin ve işçi durumlarının herhangi bir şarta bağlanmadığının ve şirketin keyfiyetine bırakıldığının hatırlatılması üzerine Ramazan Oruç, "Bizim amacımız kimseyi mağdur etmek değil. Eğer geçen seneki giriş ücreti 3,5 lira ise, bu seneki 4 lira olacak. Siz bir restoran kiralıyorsunuz, kahvaltı veriyorsunuz. Kahvaltının her yerde farklı fiyatı var. Orası ile buranın konumu farklı. İçindeki nitelik önemli ama şimdi söylediğim gibi oranın mevcut yeme, içme, şezlong fiyatlarında çok ciddi değişiklik olmayacak. Enflasyon oranları ve TEFE, TÜFE oranlarına geçmeyecek. Bizim burayı alma amacımız, birinci amacımız para kazanmak değil" açıklamasını yaptı.


Şirketin 5 ortaklı bir yapıya sahip olduğunu belirten Ramazan Oruç, "Şirketimiz 5 ortaklı. Ben, Cumali Oruç, Ahmet Oruç, İngiltere'de büyük bir basın yayın şirketi sahibi olan Malcolm Gray, bir de rugby oyuncusu Cars Bentley" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS