17- 25 Aralık Operasyonları'nın savcıları görevden uzaklaştırıldı

17- 25 Aralık Operasyonları'nın savcıları görevden uzaklaştırıldı

17- 25 Aralık Operasyonları'nın savcıları görevden uzaklaştırıldı

17- 25 Aralık savcılarından Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç HSYK 2. Daire Başkanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldılar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesince görevlerinden uzaklaştırıldı.

HSYK 3. Dairesinin "17-25 Aralık soruşturmaları"nın savcılarıyla ilgili aldığı soruşturma izni kararı, HSYK Başkanı da olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından onaylanmıştı. HSYK 3. Dairesi, savcılarla ilgili soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmaları talebinde de bulunmuştu.

HSYK 2. Dairesi, müfettiş raporlarında meslekten ihraçları talep edilen savcılarla ilgili karar vermek üzere toplandı. Daire, Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç'in hakkındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi. Savcılar hakkındaki soruşturma tamamlandıktan sonra meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verilecek.

Muammer Akkaş'tan ilk açıklama

Hakkında görevden uzaklaştırma kararı verdiği savcılardan Muammer Akkaş "Hayırlı olsun. Bir yıl önce söylenen şeyler gerçekleşti. Tuzun koktuğu yer burası" açıklamasını yaptı.

Öz twitter'dan bombaladı

Zekeriya Öz'ün karardan sonra attığı tweetler ise dikkatleri çekti. Savcı Öz, şair Necip Fazıl Kısakürek'in, ''Bir nar ağacı var bir de dar ağacı Namerde nar düştü yiğide dar ağacı'' dizelerini paylaştı.