4 savcı hangi soruşturmaları başlatmıştı?

4 savcı hangi soruşturmaları başlatmıştı?

4 savcı hangi soruşturmaları başlatmıştı?

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç'i haklarındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar görevlerinden uzaklaştırdı. Savcılar hakkındaki soruşturma tamamlandıktan sonra meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HSYK 2. Dairesi, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç'i haklarındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar görevlerinden uzaklaştırdı. Savcı Öz, Ergenekon ve 17 Aralık soruşturmalarında görev almıştı. Muammer Akkaş ise ''25 Aralık'taki 'rüşvet'' ve ''yolsuzluk'' soruşturmasının startını vermişti. Akkaş, operasyon için kolluk güçlerine talimat vermiş, talimatı yerine getirilmeyince de adliye önünde yazılı basın açıklaması dağıtmıştı. İstanbul Cumhuriyet savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç ise işadamı Rıza Sarraf ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi hakkındaki 17 Aralık ''yolsuzluk'' ve ''rüşvet'' soruşturmasını başlatmıştı.

Ergenekon soruşturmalarına bakmıştı

Zekeriya Öz, 12 Haziran 2007 Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon soruşturmalarına baktı. Öz ayrıca El Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle iddianame hazırladı. Zekeriya Öz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliği görevindeyken 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının koordinatörlüğünü yürüttüğü sırada, HSYK tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atandı. Öz buradan da Bolu'ya düz savcı olarak atandı.

Akkaş, ''25 Aralık'' soruşturmasının startını vermişti 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş ise ''25 Aralık''taki ''rüşvet'' ve ''yolsuzluk'' soruşturmasının startını vermişti. Akkaş, operasyon için kolluk güçlerine talimat vermiş, talimatı yerine getirilmeyince de adliye önünde yazılı basın açıklaması dağıtmıştı. Akkaş, yaptığı basın açıklaması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, gerekse başta o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet üyeleri tarafından eleştirilmişti. Akkaş, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 16 Ocak 2014 tarihindeki kararnamesiyle Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'na düz savcı olarak atandı.  

Kara ve Yüzgeç ''17 Aralık''ı başlatmıştı 

İstanbul Cumhuriyet savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç ise işadamı Rıza Sarraf ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi hakkındaki 17 Aralık ''yolsuzluk'' ve 'rüşvet' soruşturmasını başlatmıştı. 23 Mart 2014'teki HSYK kararnamesiyle Celal Kara Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığına, Mehmet Yüzgeç ise Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

17- 25 Aralık Operasyonları'nın savcıları görevden uzaklaştırıldı

Sedef Kabaş gözaltına alındı