5 bin polis daha sahada olacak!

5 bin polis daha sahada olacak!

İçişleri Bakanı Efkan Ala iç güvenlik paketiyle ilgili İstanbul'da soruları yanıtladı. Paketin "daha fazla polisin sahada görev almasına imkan sağladığını" söyledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Karadeniz'e Sahildar Ülkeler Sınır/Sahil Güvenlik Teşkilatları İşbirliği Forumu (BSCF) Liderler Toplantıları"nın açılışına katıldı.

Açılışın ardından gazetecilerin iç güvenlik reform paketine ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Ala, "Aslında milletimizin can ve mal güvenliğini emniyet altına alırken, aynı zamanda hak ve özgürlüklerini her türlü şiddete karşı da garanti altına alan, onları rahatlıkla kullanılmasını sağlayacak olan kapsamlı bir iç güvenlik reform paketidir bu. İnsanımızın hayatını kolaylaştıran düzenlemelere, emniyetteki yapılanmaya, sahil güvenlik ve jandarma komutanlıklarımızın teşkilat yapısına, trafik hizmetlerinin bir kısmının sivil birimlere devredilmesine ve böylece 5 bin polisin daha sahada görev almasına imkan sağlayan bir reform paketidir. Daha önceki alışkanlıklarımızla değerlendirme yapmamak gerekiyor. Her attığımız adım bir öncekinden daha fazla şey kazandırıyor" dedi.


5 bin polis daha sahada olacak

"Başka değişiklikler de yapacağız"

Güvenlik hizmetinin vatandaşların temek hak ve özgürlüklerini kullanmasına imkan sağlayan bir kamu hizmeti olduğunu vurgulayan Efkan Ala, "Bunu gerçekleştirmek için bazı değişikler yapıyoruz daha sonra başka değişiklikler de yapacağız. Bizim gerçekten sistem olarak eş zamanlı reforma ihtiyaçlarımız var. AK Parti hükümetleri reform hükümetleridir. Çok fazla reform yapacağız ve hepsinin ana ekseni memleketimizde insanımıza daha kaliteli kamu hizmeti sunmak olacaktır" diye konuştu.

"Memleket mevzuat mezarlığına dönmüş"

Hangi reformlar yapılacak sorusuna ise Bakan Ala, "Çeşitli mevzuatlarda değişiklikler yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Bazı alanlarda mevzuat mezarlığına dönmüştür memleket. O kadar çok mevzuat var ki bir alana düzenleyen, gerçekten o alanda iş yapabilmelerini zorlaştırıyor. Bunları kolaylaştıracağız. Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde nasıl hizmet sunuluyor ise biz daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Daha önce çeşitli paketler geliyordu yine gelecek bunu gibi. Hepsi vatandaşın hayatın kolaylaştıran paketler olacaktır. Hiçbiri vatandaşımızın hayatını zorlaştıracak paket olmayacaktır" şeklinde konuştu.
Bakan Ala, Edirne Valisiyle ilgili soruları ise gerekli cevabın dün verildiğini belirterek yanıtlamadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS