ABD Başkan Yardımcısı Biden İstanbul'da...

ABD Başkan Yardımcısı Biden İstanbul'da...
AA

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bugün akşam saatlerinde Türkiye'ye geldi. ABD Başkanlık filosuna ait bir uçakla saat 20.20'de eşi Jill Biden ile birlikte İstanbul'a gelen Joe Biden için Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evin'de yoğun güvenlik önlemleri alındı.

İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri tarafından karşılandı.

Biden, önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ile çalışma yemeği yiyecek. Biden, yarın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek.

Biden'ın seyahatiyle ilgili telekonferans yoluyla gazetecilere brifing veren Beyaz Saray'dan bir yetkili, Biden'ın Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşmelerinde iki ülkenin Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı işbirliği, Türkiye'nin hemen sınırı ötesinde yaşanan insani kriz, IŞİD'e yabancı savaşçıların katılımının önüne geçilmesi, Kıbrıs'ta uzlaşının sağlanmasının desteklenmesi ve diğer bölgesel konuları konuşacaklarını söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın İstanbul'da farklı sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu 'Denge ve Denetleme Ağı'nda bir konuşma yapacağı ve ardından da Atlantic Council'de enerji konulu bir konferansta Avrupa'nın enerji güvenliğiyle ilgili zorluklara değineceği belirtildi.

Bu arada, Biden'in İstanbul'daki son gününde ise Fener Rum Patriği Bartholomeus'u ziyaret ederek, din özgürlüğü ve inançlar arası diyalog konuları üzerinde özel bir görüşme yapacağı da öğrenildi.

Dolmabahçe'de Biden protestosu

Öte yandan Joe Biden'in Türkiye'ye yapacağı ziyareti protesto eden bir grup Dolmabahçe'de eylem yaptı.

Halkın Kurtuluş Partisi üyesi yaklaşık 30 kişi "İnsan Soyunun en büyük düşmanı ABD emperyalizminin temsilcisi Joe Biden ülkemizden defol" yazılı pankart açtı.

"Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi", "Katil ABD ülkemizden defol" sloganları atan grup, Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne yürümek istedi. Geniş güvenlik önlemi alan polis, grubun yürüyüşüne izin vermedi.

Davutoğlu ve Biden basın toplantısı düzenledi

Bu arada Başbakan Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Beşiktaş'ta bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Davutoğlu ve Biden akşam yemeği öncesi kısa bir açıklama yaptı.

Davutoğlu, "stratejik ortağımız" diye nitelediği, Biden'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ve ABD ilişkilerinin uluslararası sistemin en iyi yapılandırılmış ilişkileri arasında olduğunu ve çok köklü geleneğe sahip olduğunu dile getiren Davutoğlu, Soğuk Savaş sonrasında, Bosna ve Kosova krizlerinde, 11 Eylül sonrası uluslararası terörizme mücadele konusunda, 2008 küresel ekonomik krizi gibi konularda birlikte çözümler ürettiklerini söyledi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

"Şimdi de Ortadoğu başta olmak üzere uluslararası birçok kriz bölgesinde ortak yaklaşımlarla bu krizleri çözmeye çalışıyoruz. Türkiye'nin ve ABD'nin bütün bu kriz bölgelerine olan yaklaşımı krizlerin çözümünde çok önemli bir faktördür. Son dönemde özellikle Suriye ve Irak'ta IŞİD terör örgütüne karşı yürütülecek mücadele ve Suriye'de rejimin işlediği suçlar konusunda yakın bir temas ve işbirliği içinde olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Obama ile Nato zirvesinde bu çerçevede önemli görüşmeler yaptı.

Geçen hafta ben de G-20 zirvesinde ben de Sayın Obama ile istişare etme imkanı buldum. Bu arada istihbarat, diplomasi ve askeri yetkililerimiz arasında çok yoğun görüşmeler oldu hem Washington'da hem Ankara'da. Sayın Biden'in bu ziyareti bütün bu altyapı üzerinde daha kapsamlı istişare için çok uygun bir zemin oluşturuyor. Onun için bu zamanlı ziyareti dolayısıyla çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, Kıbrıs konusunda kendisinin Kıbrıs ziyaretiyle ivme kazanan müzakereleri de ele alacağız. Türk ve ABD liderleri bir araya geldiğinde hiçbir zaman dosya tamamıyla bitmez ve zaman da yetmez."

"Uzun zamandan beri dostuz"

Daha sonra konuşan Joe Biden da, "Birbirimizi çok uzun zamandır tanıyoruz. Uzun zamandan beri dostuz. Hem dost hem Nato müttefiki olan Türkiye'de bulunduğum için çok müteşekkirim. Dostlar birbirini merakta bırakmazlar. Bosna ve Kosova'da ortak çalışmalarımız hatırlıyorum. Çok sayıda hem bölgesel hem de ulusal çok zor konularda birlikte çalıştık. Her zaman birlikte çok iyi çalıştık. Ortak askeri ortaklığımız çok güçlü. Birbirimize karşılıklı çok güveniyoruz. En son Başbakanı gördüğümde kendisi Dışişleri Bakanıydı. Ben hala Başkan Yardımcısıyım. Bu konuda kendisinden, sizden ders almam gerekiyor" dedi.

İkili ardından akşam yemeğine geçti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS