Abdullah Öcalan'dan çözüm paketi açıklaması

Abdullah Öcalan'dan çözüm paketi açıklaması

İmralı Adası'nda HDP heyeti ile görüşen Abdullah Öcalan'ın, hükümetin çözüm süreciyle ilgili yasa tasarısını Meclis'e getirmesini 'tarihi bir gelişme' olarak değerlendirdiği ileri sürüldü. HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş ise "eksikliklere rağmen önemsememiz gereken bir yasa" dedi.

HDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet, bugün İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüştü.


Hükümet tarafından bugün TBMM'ye sunulan 'Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi' başlıklı yasa tasarısını değerlendirdiği belirtilen Öcalan'ın, bunun çözüm sürecine yasal zemin oluşturmayı hedeflediğini söylediği kaydedildi.


"Yasanın Meclis'e gelmesi tarihi bir gelişmedir" dediği öne sürülen Öcalan'ın, yazılı mesajını HDP heyetinin kamuoyuna açıklayacağı belirtildi.


HDP'den yapılan yazılı açıklamada ise, görüşmenin 3 saat sürdüğü, Öcalan'ın sağlığının ve moralinin iyi olduğu ve "tarihi önemdeki süreçte, bundan sonraki çalışmaların yasal bir düzenleme üzerinden yürümesini oldukça anlamlı bulduğu" ifade edildi.


Açıklamada Öcalan'ın, "Yapılan düzenleme, devletin ilk defa çatışmalı olduğu toplumsal kesimlerle, sorunları çatışarak, savaşarak değil, müzakere ederek çözmesinin önünü açan bir yasadır. Bu anlamda tarihi bir rol oynamıştır. Toplumsal uzlaşmanın önünü açacak bu yasanın yasalaşma aşamasında tüm toplumsal kesimlerin katkı ve destek sunması hükümetin de bu katkı ve destekleri dikkate almasının önemini vurgulamak istiyorum. Bu yasanın çıkmasıyla beraber, demokrasimizi geliştirecek ve kalıcı barışı sağlayacak yasal ve toplumsal çalışmaların bir arada ele alınması nihai olarak da demokratik anayasal çözümün başarılması Türkiye'nin özgür yaşam ve demokratik geleceği açısından son derece önemlidir" dediği bildirildi.


HDP'nin Köşk adayı belli oldu


Cumhurbaşkanlığı adaylığı


Öcalan'ın, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tartışmaları yakından takip ettiği de kaydedilen açıklamada, "cumhurbaşkanlığı seçiminine yönelik yapılacak çalışmalarda en geniş toplumsal temsiliyeti açığa çıkaracak adayın tespitini önemsediği, bu konuda kamuoyunda çok yanlış bir şekilde ele alındığı gibi, kendisinin isim tespiti konusunda yetkili komisyon ve organlara dayatma içerisinde olmasının mümkün olmadığını" belirttiği de ifade edildi.


ÇÖZÜM PAKETİ TBMM'DE


İŞTE 6 MADDELİK ÇÖZÜM PAKETİ


BEŞİR ATALAY'DAN ÇÖZÜM PAKETİ AÇIKLAMASI


Demirtaş'dan açıklama


HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş da tasarıyı değerlendirdi.


Eksikliklerle birlikte gelinen aşamayı önemsediklerini ve yeni paketin yasalaşmasının ardından hükümetin 8 alt başlıkta yasa çıkarmak zorunda olduğunu savundu.


Demirtaş, "yasa tasarısının isminde ve gerekçesinde bazı sıkıntılar var. Bunu da parlamentodaki görüşmelerde tartışıp katkı sunmaya çalışacağız" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS