Acil serviste hasta kayboldu

Acil serviste hasta kayboldu

İzmir'de, evinde kriz geçiren Ayşe Bilir, 112 Acil Servis ambulansına bindirildi ancak yanına yasak olduğu gerekçesiyle eşi refekatçi olarak alınmadı. Karşıyaka Devlet Hastanesi'nin acil servisine götürülen Bilir'in, nabız, tansiyon ve ateşi ölçülüp, kendi haline bırakıldı. Beş dakika farkla hastaneye gelen yakınlarının nerede olduğunu sorması üzerine, Bilir'in, yalın ayakla acil servisten çıkıp kaybolduğu ortaya çıktı. Dört gündür aramalara rağmen eşi bulunamayan Remzi Bilir, sağlık görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Geçen cuma günü saat 13.30 sıralarında, Karşıyaka ilçesindeki Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki evlerinde eşiyle oturan 70 yaşındaki Ayşe Bilir, bir süredir gördüğü psikolojik tedavinin de etkisiyle kriz geçirdi. Remzi Bilir'in (67) yardım istediği 112 sağlık ekibi, eve gelip Ayşe Bilir'i, sakinleştirmeye çalıştı. Ancak sakinleşmeyen Bilir'e iğne vuruldu. Ardından sedyeyle ambulansa alındı. Rezmi Bilir de eşinin durumunu sağlık görevlilerine anlatıp ambulansa binmek istedi. Ancak kendisine refakatçi alınmasının yasak olduğu söylenip, Bilir'in binmesine izin verilmedi.

Dört dakikada koyboldu

Karşıyaka Devlet Hastanesi'nin acil servisine götürülen Ayşe Bilir, güvenlik kamerası kayıtlarına göre, saat 14.14'te, içeri alındı. Bu süre içerisinde acil servis görevlileri de Bilir'in, nabzını, tansiyonunu, ateşini ölçtü. Ardından kendi haline bırakılan Ayşe Bilir, saat 14.18'de, onlarca görevlinin gözleri önünde, ayakkabısız, yalın ayak ve bir süre önce beline takılmış olan metal korsesiyle acil servisten çıkıp kayıplara karıştı.

Beş dakikalık farkla hastaneye gelen Remzi Bilir ile yakınları, acil servise girip eşini sorduğu anda, hastanın kaybolduğu ortaya çıktı. Hemen hastane çevresine bakıldı ama Ayşe Bilir'in izine rastlanılmadı. Sadece Bilir'in belinden çıkarıp kaldırıma bıraktığı korsesi bulundu. Dört gündür o bölgede ve Karşıyaka'da sokak sokak yapılan aramalara rağmen Bilir'i gören olmadı.

Hastane yönetiminin kendilerine hiç ilgi göstermediğini belirten Remzi Bilir, polise eşinin kayıp olduğunu bildirmesinin ardından, ihmali olan sağlık görevlileri hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulundu. Kızı Pınar Bilir'le birlikte Karşıyaka Adliyesi'ne giden Remzi Bilir, olayda sorumluluğu bulunan hastane personelinden şikayetçi oldu. Annesi için gözyaşı döken Pınar Bilir, "Nasıl böyle bir dikkatsizlik yapılır? Onlara hastamızı emanet ediyoruz, sahip çıkamıyorlar. Bir de sorumluluğu kabul etmiyorlar" dedi. Eşinin hayatından endişe ettiğini dile getiren Remzi Bilir de gözyaşlarına hakim olamadı. Remzi Bilir, "Ben durumu anlatmama rağmen yasak dediler. Sonra hastaneye önden götürdüler. Şimdi eşim yok. Sorduğum zaman bana, 'Aa gitmiş' dediler. Eşimin intihara eğilimi var. Ya başına bir şey gelirse, bunun hesabını kim verecek" dedi.

112 Acil yardım ekibinin hasta yakınını almaması sıkıntı

Acil servise alınan Ayşe Bilir'in, onlarca görevlinin arasından kaybolmasıyla ilgili Karşıyaka Devlet Hastanesi Başhekim Yardımıcısı Dr. Yüksel Demirdağ, açıklama yaptı. Kişinin psikiyatri hastası olduğunun söylenmesine rağmen 112 Acil Yardım ekibinin, yakınlarını ambulansa almamasının sıkıntı olduğunu söyleyen Dr. Yüksel Demirdağ, "Konuyla ilgili inceleme başlattık. O gün o saatte görevli doktor, hemşire, güvenlik görevlisi, tutanağa imza attı. Bu konuyu araştırdıktan sonra da biz de raporumuzu hazırlayacağız. Orada hastanın durumunu göz önünde bulundurması gereken sağlık görevlilerinin, yakınlarını ambulansa almaları lazımdı. Hasta bize geliyor gerekli işlemleri başlatılıyor ama o sırada iki arada bir derede kaçıyor. Ambulansa yetişemeyen yakınları geldiğinde de hasta bulunamıyor" dedi.

WhatsApp, "mavi tik"i revize ediyor

Sağlık Müdürlüğü açıklama yaptı

İzmir'de bir hastanın Karşıyaka Devlet Hastanesi'nden kaybolmasıyla ilgili olarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, Anşe Bilir isimli hasta için İzmir 112 Komuta Kontrol Merkezi'ne 14 Kasım saat 12.54'te gelen çağrı nedeniyle Merkez 54 No'lu Reşadiye Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'nun görevlendirildiği ambulansın saat 13.01'de hastaya ulaştığı belirtildi.

Olay yerinde uygulanan tıbbi müdahalenin ardından Karşıyaka Devlet Hastanesine nakli sağlanan hastanın saat 13.54'te Karşıyaka Devlet Hastanesi'ne teslim edildiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ambulans sürüş güvenliğini tehlikeye atacak derecede saldırgan
kişiler hariç olmak üzere, bir hasta yakını veya refakatçinin ambulansa alınması hususunda 1 Nisan 2014 ve 12 Kasım 2014 tarihlerinde, İl Ambulans Servisi Başhekimliğince tüm istasyonlara gönderilen yazılarda 'Ambulansta hasta yakını veya refakatçi, ekip sorumlusunun izni ve hasta yakının talebi ile ön kabine
alınabilir. Bunun dışında yine ekip sorumlusunun izni ile bebek, çocuk ve engelli hastaların nakli sırasında bir hasta yakını arka kabine alınabilir' talimatı bulunmaktadır."

Söz konusu hastayla ilgili olarak ekiple yapılan görüşmede hasta yakınının ambulansa alınması yönünde bir ısrarının olmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Olası bir ambulans kazasında hasta yakını veya refakatçilerde meydana gelecek herhangi bir sakatlık veya vefat halinde oluşacak hukuki sorumluluklar nedeniyle ambulans ekipleri, gereklilik olmadıkça ambulansa refakatçi veya hasta yakını almak istememelerine rağmen, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için ambulansa refakatçi veya hasta yakını alınması hususunda tüm istasyonlarımız 18 Kasım 2014 tarihinde tekrar bilgilendirilmiş, habere konu olan vaka ile ilgili olarak istasyon ekibi daha hassas ve özenli olmaları konusunda uyarılmıştır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS