Adalet Bakanlığı, Niğde'deki IŞİD davasının başka ile naklini reddetti

Adalet Bakanlığı, Niğde'deki IŞİD davasının başka ile naklini reddetti

Adalet Bakanlığı, Niğde'nin Ulukışla İlçesi'nde 1 polis memuru ile 1 astsubayı şehit edip, gasp ettikleri kamyon şoförünü öldüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü üyesi Alman vatandaşı Benjamin Xu, İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani ile Makedonyalı Muhammed Zakiri'nin de aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 11 sanığın yargılandığı davanın güvenlik gerekçesiyle başka ile nakledilmesi talebini reddedip, Niğde'de görülmesine karar verdi.

Niğde Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların yargılanmasına geçen 9 Şubat'ta başlandığı davayla ilgili duruşma öncesi İl Emniyet Müdürlüğü'ne 29 Ocak'ta gönderdiği yazıyla duruşmada ne tür güvenlik tedbirlerinin alınacağını sordu. Yazıya bir gün sonra cevap veren emniyet, tutuklu bulunan IŞİD üyelerinin takas edildiği söylentileri yayılarak davaya olan ilginin artırılmak istendiğini, Reyhanlı mağdurları ile yakın il ve ilçelerden davaya katılım olmasının beklendiğine dikkat çekti.

Emniyet adliye binası yetersiz olduğundan olası bir olayda şüphelilerin adliyeden tahliyesinde güvenlik zaafiyeti yaşanabileceği gibi gerekçeleri sıralayıp duruşmaların Niğde'de yapılması durumunda hem şüphelilerin, hem de kamu güvenliğinin zarar görebileceği görüşünde bulundu.

İlk duruşma olaysız geçti

Emniyetin yazısını dikkate alan Niğde Ağır Ceza Mahkemesi, davanın başka bir ile nakledilmesini uygun gördü. Bunun üzerine dosya Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlıktan karar beklenirken davanın ilk duruşması 9 Şubat'ta görüldü.

Duruşma gününde emniyetin beklentisinin aksine adliye önünde herhangi bir protesto gösterisi ve eylem olmazken, vatandaşlar da ilgi göstermedi. Duruşmaya ise teröristlerin şehit ettiği Jandarma Astsubay Üstçavuş Adil Kozanoğlu'nun babası Duran Kozanoğlu ile yeğenleri ve olayda yaralanan askerler katıldı.

5 Mart'ta Niğde'de görülecek

Mahkemenin talebini görüşen Adalet Bakanlığı, nakil isteğini reddedip davanın olayın gerçekleştiği yer olan Niğde'de görülmesine karar verdi. Bakanlığın bu kararı Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'ne de ulaştı. Karar nedeniyle ilk duruşmada davayı 5 Mart'a erteleyen mahkeme, yine aynı tarihte davaya bakmaya devam edecek.

Öte yandan mahkemenin talebi üzerine Niğde Barosu'nun tutuklu IŞİD üyesi sanıklar Benjamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Zakiri'ye yasa gereğince avukat görevlendirilmesi yapıldığı belirtildi.

3 kez ağır müebbet isteniyor

Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede, Ankara Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Benjamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Bakiri'nin 'anayasayı ihlal, 6136 sayılı yasaya muhalefet, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yakalanmamak amacıyla kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurmak, nitelikli yağma ve kasten yaralama' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası isteniyor.

İddianamede, saldırıyı gerçekleştirilen 3 teröristin yaklaşık 10 ay kaldıkları Suriye'deki IŞİD kampından Türkiye 'ye geldikleri, Türkiye'ye geçiren kişinin de Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 53 kişinin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili görülen davada adı geçen Heysem Topalca olduğu kaydedildi. İddianamede ayrıca 3 teröristin yanı sıra Heysem Topalca ile İsmayılov Qosqar silahlı terör örgütüne üye olmak, tutuklu Fuad Mövsümöv silahlı terör örgütüne üye olmak ve resmi belgede sahtecilik suçlarından, Türk uyruklu M.A, K.Ö, H.Y, K.Y. ve A.Y. ise bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmekle suçlanıyor.


Niğde saldırganları tutuklandı: 'Jandarmayı öldürerek sevap işledim'


Niğde'de yakalanan IŞİD'ciler için iddianame hazırlandı


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS