AK Parti kurmaylarından "Davutoğlu" yorumları

AK Parti kurmaylarından "Davutoğlu" yorumları
İHA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı olarak açıklanmasının ardından parti içinden arka arkaya yorumlar geldi.

İlk yorum yapan isimlerden biri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız oldu.


Yıldız, "Başbakanımız, Türkiye'nin geleceği ile alakalı, Türkiye'nin büyümesi ve ilerlemesi ile alakalı hedeflerini son derece net ortaya koydu. AK Parti hükümetleri kesintisiz bir şekilde, aynı şekilde bütün işlemlerine Türkiye'nin büyümesine olan katkısını koymaya devam edecek. AK Parti şu ana kadar doğru yaptığı için güçlendi, güçlendiği için de daha çok doğru yapma kabiliyet ve kapasitesine inşallah yeni hükümetimizle beraber ortaya koymuş olacak. Hayırlı uğurlu olsun diyorum" dedi.


AK Parti 'Davutoğlu' dedi!


AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, "Davutoğlu için kendisi sevdiğim, takdir ettiğim bir arkadaşımdır" diyerek "Bugünle ilgili çok kıymetli değerlendirmelerde bulundular. Benim onların açıklamalarına katılıyorum demenin dışında şu anda fazla söyleyebileceğim bir şey yok" dedi.


Şahin açıklamalarını şöyle sürdürdü:


"Ancak şunu ifade edebilirim ki güçlü partilerin özellikle iktidar partilerinin iktidara aday partilerin genel başkan değiştirmeleri genellikle sancılı olur. Farklı adaylar, çıkar. Bir karmaşaya neden olabilir. Yüksek tansiyonlu olur kongreler. Ama Ak Parti bu konuda zannediyorum örnek bir çalışma sonucunda genel başkan adayını belirledi. İstişareler sonucunda ve ayın 27'sinde de olağanüstü kongrede tek adayla kongreye gireceğiz. Sayın Davutoğlu, inanıyorum ki delegelerimizin belki de tamamının desteği ile Ak Parti'nin ikinci genel başkanı olarak seçilmiş olacak.


Bizim AK Parti olarak bir araya gelmiş olan kadroların bir tek hedefi vardır. Ülkemize hizmet etmektir. Vatandaşlarımızın çözüm bekleyen sorunlarını çözebilmektir. 12 yıllık süre içerisinde sanıyorum bu konuda başarılı olduk. Başarılı olmasaydık halkımız bize her girdiğimiz seçimde oylarımızı daha da arttırarak destek vermezdi. Şimdi yeni dönemde de inşallah Sayın Davutoğlu'nun genel başkanlığında, başbakanlığında ülkemize hizmete aynı hızla belki de tempomuzu daha da arttırarak devam edeceğiz"


AA objektiflerinden Ahmet Davutoğlu...


MYK üyelerinin istifaları Davutoğlu, daha rahat çalışsın diye gündeme gelecek mi, sorusu için Şahin, "Kendisi genel başkan olarak seçildiğinde ilk yapılacak olan MYK toplantısında belki şu anda genel başkan yardımcısı, genel sekreter olarak görevli arkadaşlarımız, kendisine MKYK içerisinde birlikte çalışabileceği arkadaşları seçme konusunda bir rahatlama olacak tarzda istifalarını sunabilirler. Doğrusu ben böyle de düşünüyorum. Sayın genel başkanımızın 50 kişilik MYK içerisinden istediği arkadaşımızı yardımcısı olarak seçme özgürlüğüne sahip olmalıdır. Benim böyle bir düşüncem var. Diğer arkadaşlarım ne düşünür bilmiyorum ama onların da benim gibi hareket edecekleri kanaatindeyim. Bizimle de çalışmaya devam edebilir, başka arkadaşlarımızı getirebilir MKYK içerisinden. Tamamen kendi takdiridir. Nasıl ki bizi Recep Tayyip Erdoğan, seçmişse genel başkan olarak o da kendi yardımcılarını seçme hakkına sahiptir" dedi.


"Binali Yıldırım" sorusu


Binali Yıldırım'ın yarın bir basın toplantısı düzenleyeceği hatırlatılarak bir destek açıklaması mı olacak yoksa istifa mı, sorusu sorulan Mehmet Ali Şahin, "Yok hayır. Binali Bey, bu partiyi birlikte kurduğumuz, birlikte ülkemize hizmetler yaptığımız çok kıymetli bir arkadaşımızdır. Onun yapacağı açıklama destek açıklamasından başka bir şey olmaz" dedi.


İşte fotoğraflarla Davutoğlu'nun çocukluğu...


Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı olan Yalçın Akdoğan ise yaptığı değerlendirmede "Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bütün partilere örnek olacak bir süreç işledi. Gerçekten geniş bir istişare yapıldı, bütün parti birimlerimiz, kadın, gençlik kollarımız, MKYK'mız, MYK'mız, milletvekillerimiz, herkesin düşüncesi alınmış oldu. Böylece bu diğer partilere örnek olacak süreçtir, yani şu anda kongre yapmak isteyen partileri görüyorsunuz. Kriz üzerine kongre yapmak ve kongreyle krizi aşmak istiyorlar, oysa biz daha da büyüyerek kongrelere giriyoruz ve kongrelerden büyüyerek çıkıyoruz." ifadelerini kullandı.


AK Parti'nin 13 yıllık bir parti ve 12 yıldır iktidarda olduğuna vurgu yapan Yalçın Akdoğan'a genel başkanlık için başka isimlerin de bulunduğu ancak kriterlere takıldıkları açıklamalarının hatırlatılması üzerine Akdoğan, "AK Parti'nin her bir bireyi gerek partide hükümette çok ciddi bir müktesebata deneyime sahiptir, çok değerli isimlerdir. Her biri muhalefet partilerinin başındaki genel başkanlardan çok çok çok tecrübelidir. Bu yüzden Ak Parti bir isim sıkıntısı zaten yaşamamaktadır. İyiler, deneyimliler arasında bir tercih yapılmaktadır ve bu şekilde bir kişinin belirlenmesi gerekiyordu. Bütün arkadaşlarımız çok değerli. Çok ciddi bir tecrübe ve birikime sahip. Onlardan bir tanesi bütün teşkilatlarımızın takdiriyle belirlenmiş oldu. İnşallah kongrede delegelerimizi de tensip buyururlarsa yeni genel başkanımız belirlenmiş olacak, bu büyük bir siyasi harekettir ve bu siyasi hareketin lideri de Tayyip Erdoğan'dır. Yeni dönem ortak akılla, takım ruhu, ekip çalışmasıyla yola devam edeceğimiz bir süreç olacaktır. Sayın Davutoğlu, 12 yılda farklı kademelerde görev yapmıştır. İnşallah yeni Türkiye'nin inşasında önemli bir misyon ifa edecektir" şeklinde konuştu.


Davutoğlu Başbakan adayı olarak ilk konuşmasını yaptı


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Ülkemiz için, milletimiz için ve demokrasimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. AK Parti, istişareye ne kadar önem verdiğini bugün bu vesileyle bir kez daha ortaya koymuş oldu. Ahmet Davutoğlu, bugüne kadar ülkemize gerek akademik alanda gerekse devlet hayatında önemli hizmetler vermiş bir arkadaşımız, bir büyüğümüz. İnşallah ülkemiz için milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.


Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Genel başkan ve başbakan adaylığı için kriterler vardı. Bu neticede Dışişleri Bakanımız ve Konya Milletvekilimiz Sayın Davutoğlu, adayımız olarak açıklandı. Ben kendisiyle de sadece ata dostu olduğum için değil, bu görevi en iyi şekilde hak ettiği için ve davamıza verdiği hizmetlerden dolayı hak ettiği için şahsen çok mutlu oldum. Her zaman destekçisi olacağız, yanında olacağız" dedi.

Bir bayrak değişimi ile Dışişleri Bakanlığı'na geçebileceği yorumları için Çavuşoğlu, "Böyle dönemlerde sürekli isimler konuşulur. Her seçimden sonra ya da kabine değişikliği olacağı zaman, kim, nereye olur, bunlar konuşulur. Ama siyasette her zaman iki artı iki dört etmez, bunu bilirsiniz. Biz, bugüne kadar Sayın Başbakanımız hangi görevi verdiyse o görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştık. Hiçbir zaman, tüm AK Partili arkadaşlar olarak mevki, makam peşinde koşan insanlar değiliz. Milletimizin hizmetkarı olmak için çalışan insanlarız. Dolayısıyla yeni kabineyi de Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesinden sonra, yeni Başbakanımız Köşk'e sunacaktır. O zaman hep beraber göreceğiz kimin hangi görevi alacağını" ifadelerini kullandı.


"Bakanların istifa etmesi söz konusu değil"


Yeni başbakanın elini rahatlatmak açısından bakanların istifası gündeme gelebilir mi, sorusunu Mevlüt Çavuşoğlu, "Yeni bir hükümet kurulacak zaten. Dolayısıyla yeni hükümet kurulduğu zaman Bakanlar Kurulu'nun nasıl oluşacağı görülecek. Ondan öncesinde bakanların istifa etmesi diye, benim bildiğim kadarıyla, bir şey söz konusu değil" şeklinde yanıtladı.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Mehdi Eker ise, "Biz, kendisine başarılar diliyoruz. Kendisinin arkasında olacağız, onu destekleyeceğiz. İnşallah kongrede de onaylanır genel başkanlığı. Ak Parti tarihsel yürüyüşünü onunla birlikte devam eder" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS