AK Parti'den İzmir'de Osmanlıca kursu

AK Parti'den İzmir'de Osmanlıca kursu

İzmir'in Konak ilçesinde, AK Parti Konak İlçe Teşkilatı ile Konak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen Osmanlıca kursunun ilk dersi yapıldı. Toplam 4 aşamalı 64'en saatten oluşan kursu tamamlayan kursiyerlerin, Osmanlıca metinler okuyabilecek seviyeye gelecekleri belirtildi. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican da Osmanlıca öğrenmek için kursa kaydını yaptırdı ve ilk derse katıldı.

AK Parti Konak İlçe Teşkilatı'nda halka açık olarak düzenlenen Osmanlıca kursunun ilk dersi bugün yoğun katılımla yapıldı.

Derse, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, Konak İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yasin Öztürk ile kursiyerler katıldı.

İlçe Başkanı Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Osmanlıca'nın öğrenilmesi ile ilgili yaptığı konuşma üzerine, hiçbir siyasi amaç gütmeden böyle bir kursu düzenlemek için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

AK Parti İl Başkanı Delican da, 12 yılda 3 Cumhuriyet dönemi kadar hizmet getiren partinin mensupları olduklarını belirterek şunları söyledi: "Bu getirdiğimiz hizmetler yalnızca yol veya sağlık alanında değil, biz kültürel manada da geçmişte yapılan hataları tamir etmeye çalışan bir partiyiz. Dünyada büyük imparatorluklara baktığınızda, o halklar geçmişlerini çok iyi bilirler, geleceğe dair planlı ve düzenli kararlar alırlar. Biz de böyle bir milletiz.

Bölgemizde huzur ve istikrar olan bir milletiz. Barış süreci de bunun bir parçası. İlk kez milli bir proje, bizim açımızdan başarıyla sürdürülüyor ve çok yol aldık, inşallah bu ülkede kardeş kavgası olmayacak. Bu da bizim birbirimizle olan bağlılığımızla oluyor. Tabi bu bağlılığa sahip çıkmalıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi, bu neslin evlatları geçmişini de iyi bilecekler, bundan sonra okullarımızda Osmanlıca öğretilecek.

Biz geleceğe aydın nesiller yetiştirmek istiyoruz. Aydınlar toplumun fikir önderleridir. Aydın dediğiniz kesim bir kaç dil bilir, yabancı dilleri mutlaka bilmek zorundadır. Evlatlarımız çok iyi yabancı dil öğreniyorlar, bunun yanında inceleme yaparken tarihlerini de iyi bilmeliler. Şahsen ben kendimde de bu eksikliği hissettim ve Osmanlıca öğrenmeye karar verdim. Konak Belediye Başkanı Sayın Sema Pektaş da böyle bir kurs düzenlemişti, biz de katılırız diye talepte bulunacakken kurs kapatıldı. Türkiye'de bazı şeylerin artık normalleşmesi gerektiğini belirterek sayın başkandan bu kursu açmasını istedim. Aldığımız cevap pek güzel değildi. Bu konunun siyasallaştığını bu nedenle vazgeçtiğini söyledi."

"64'er saatten oluşacak"

Konuşmaların ardından derse başlandı ve ilk olarak Osmanlıca alfabe anlatıldı.

Haftanın pazartesi ve perşembe günleri 40'ar kişilik iki ayrı gruba verilecek olan Osmanlıca dersi 4 aşama ve 64'er saatten oluşacak. Kursu tamamlayıp sınavdan geçerli not alan kursiyerlere daha sonra katılım belgesi verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS