AKP'li Yasin Aktay: "Mandela kim Öcalan kim?"

AKP'li Yasin Aktay: "Mandela kim Öcalan kim?"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Mecliste gazetecilerin sorularını cevapladı.

Koalisyon görüşmeleriyle ilgili Aktay, CHP-AK Parti koalisyonunun halen tükenmemiş bir seçenek olduğunu ifade etti. Pazartesi günü yapılacak Başbakan Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu arasında yapılacak görüşmeye kadar halen devam etmekte olan bir seçenek olduğunu dile getiren Aktay, bu seçenek tüketilmeden başka seçenekler üzerinde bir takım yorumlarda bulunmaya, ihtimal değerlendirmeleri yapmaya kendileri açısından şimdi gerek olmadığını kaydetti. Yetkili kurullarda yapılacak görüşmelerin bu konuda karar verici olacağını ifade etti.


Mandela Güney Afrika'yı barışa nasıl taşıdı?


Öcalan'dan çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesi için yeni takvim


"mandela kim Öcalan kim?"


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Abdullah Öcalan için 'Mandela modeli' önerisiyle ilgili bir soruya ise Aktay, "Mandela kimdir, Öcalan kimdir; onların tarihlerine bir bakmak gerekiyor. Bu tür benzetmeler, biraz fırsatçılıktır. Ne Öcalan'dan bir özgürlük mücadelesi çıkıyor nede Demirtaş'tan şuana kadar bir terör örgütüyle ve terör yöntemleriyle arasına mesafe koyan bir şey çıkıyor. Şuan Türkiye demokratik bir ülkedir, Mandela'nın mücadele verdiği bir ülke değil... Açık bir ırkçılığın uygulandığı, yüzde 90 zencilerin yaşamakta olduğu yerlerde zencilerin ikinci, üçüncü sınıf muamele gördüğü bir ülke değil Türkiye. Türkiye, Kürtlerin ikinci sınıf muamele gördüğü bir ülkede değil artık. Bu yakışıksız benzetmeler, Mandela'nın gerçekten asil mücadelesine, ırkçılığa karşı vermiş olduğu asil mücadeleden bir pay kapma uyanıklığıdır. Bunlar bizi çok fazla ilgilendirmiyor." karşılığını verdi.


Davutoğlu koalisyon istiyor mu?


Başbakan Davutoğlu'nun CHP ile bir koalisyon isteyip istemediğini sorduğunda ne cevap verdiğinin sorulması üzerine de Aktay, "Bu konudaki görüşüm bana kalsın isterseniz." dedi. En güçlü ihtimalin koalisyon mu yoksa erken seçim mi gözüktüğünün sorulması üzerine ise Aktay, "Merkez Yürütme Kurulu üyesiyim. Dolayısıyla görüşlerimi demin ifade ettiğim çerçevede vermek zorundayım. Genel Başkanımız bu konuda nihai görüşünü ifade etmeden bu konuda birşey dememiz doğru olmaz. Her zaman partimizin alacağı kararın arkasında dimdik ve yek vücut olarak duracağız." şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS