Ali Alkan: "Erdoğan muhtemelen katılmayacak"

Ali Alkan: "Erdoğan muhtemelen katılmayacak"

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan'ın 1 Eylül'de yapılacak adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacağına ilişkin, "Muhtemelen katılmayacak. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önceki basına yaptığı açıklamada ısrarlı olduğunu gördüm. Artık bizim de verdiğimiz bir karar var. Takdir kamuoyunundur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ı kabul etti.


Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da Yargıtay Başkanı Alkan ile bir araya geldi.


Basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1,5 saat sürdü.


Yargıtay'dan Metin Feyzioğlu kararı


Yargıtay Başkanı Ali Ali Alkan, Başbakan Erdoğan'la görüşmesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Alkan, Başkanlar Kurulu'nun kararının ardından görüştüğü Erdoğan'ın, muhtemelen Adli Yıl Açılış törenine katılmayacağını söyledi.


Parkta sarılmak yasak dayağı


"Bu tarihlerin çakışması tamamen tesadüftür"


Başkanlar Kurulu'nun TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun katılması uygun gördüğünü dile getiren Alkan; "Başkanlar Kurulu geleneklere uygun olarak Barolar Birliği Başkanı’nın da davet edilmesini uygun gördü. Fakat bu karar alınırken sayın cumhurbaşkanının adaylığı ve seçilmesi gündemde değildi. Sayın Cumhurbaşkanı, 'Barolar Birliği Başkanı törene katılırsa kendisinin katılmayacağını' ifade etti. Ben bunu önemsedim ve başkanlar kurlunu toplantıya çağırdım. Başkanlar Kurulu da, davetiyelerin dağıtılmış olası ve ifade özgürlüğü gibi gerekçelerle kararını verdi. Sayın cumhurbaşkanımızı ziyaretimiz Başkanlar Kurulu kararıyla ilgili değildir. Ben daha önceden randevu almıştım bugüne gün verilmişti. Bu tarihlerin çakışması tamamen tesadüftür" diye konuştu.


Dünyayı şok eden fotoğraflar


"Büyük olasılıkla katılmayacak"


Başbakan Erdoğan'ın törene büyük olasılıkla katılmayacağını dile getiren Alkan, şunları söyledi; "Sayın cumhurbaşkanı muhtemelen katılmayacak çünkü sayın cumhurbaşkanımız daha önce basına yaptığı açıklamada kararlı olduğunu söylemişti. Bizim de aldığımız bir karar var. Takdir kamuoyunun. Bu krizin çıkmasının sebebi Danıştay’daki törende Danıştay başkanı yarım saat konuşmasına rağmen Sayın Feyzioğlu’nun konuşmasının 1 saati aşmasıydı. Biz yarım saatlik bir süre benimsedik. Benim konuşma süremden fazla olmayacak"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS