Ali İsmail Korkmaz'ın darp görüntüleri 4 kez silinmiş!..

Ali İsmail Korkmaz'ın darp görüntüleri 4 kez silinmiş!..
DHA

Eskişehir'deki Gezi eylemleri sırasında eli sopalı bir grup tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın davasının dördüncü duruşması Kayseri'de görüldü. Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu raporunda, Ali İsmail Korkmaz’ın darp olayına bağlı yaralanması ile ölümü arasında illiyet bağı olduğu yönünde görüş sundu. TÜBİTAK da mahkemece gönderilen 6 dakikalık görüntünün 4 kez silindiğini mahkemeye bildirdi.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz yargılanan polisler Hüseyin Engin, Şaban Gökpınar, Yalçın Akbulut ile tutuklu sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan ile Muhammet Vatansever, Ramazan ve İsmail Koyuncu ile Ebubekir Harlar hazır bulundu.

Duruşmaya Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel, babası Şahab ve ağabeyi Gürkan Korkmaz da katıldı.

Anne Emel Korkmaz, sanıkların duruşma salonuna gelişi sırasında, “Katiller sizi, inşallah hayatınız boyunca hep böyle korumalarla gezersiniz” diye tepki gösterdi.

Uluslar Arası Af Örgütü'nden gözlemcinin de katıldığı duruşmada, Adli Tıp Kurumu Genel Kurul raporu okundu.

Raporda, "Ali İsmail Korkmaz’ın, ölümünün genel bedensel travmalarına bağlı ve beyin kanaması nedeniyle olduğu belirlendi" denildi.

Adli Tıp Genel Kurulu'nca tekrar gözden geçirilen raporda, zehirlenmeye bağlı klinik ve tıbbi maddelere rastlanmadığı ve zehirlenerek öldüğü iddiasına yer olmadığı, tespit edilen kemik kırıklarının hayat fonksiyonlarını orta derece etkileyecek durumda olduğu, kafa ve yüz bölgesinde olan travmaların hayati tehlike oluşturacak boyutta olduğu, vücudundaki morluk ve bacaklarında görülen yaralanmaların ise hayati fonksiyonlarına etkisinin olmadığı, ancak 2 Haziran 2013'de meydana gelen dövülerek yaralanmasıyla 10 Temmuz'da meydana gelen ölüm olayının birbirine bağlı olduğu belirtildi.

"Kalp ilaçları beyin kanamasını hızlandırdı"

Raporda ayrıca, Ali İsmail Korkmaz'ın hayattayken Ankara'da yapılan muayenelerinde ikinci derecede AORT yetmezliği, AORT kapağının kalın ve hareketinin yavaş, kısıtlı olduğu, daha önce bayılma şikayeti olduğu, bu tedavi sürecinde de ilaçlar kullanmaya başladığı, kalp damar ve kapak hastalığı nedeniyle bazı ilaçlar kullandığı ve kullandığı ilaçların darp neticesinde beyin kanamasını hızlandırdığının belirlendiğinin karara varıldığı da belirtildi.

6 dakikalık görüntü 4 kez silinmiş

TÜBİTAK da, mahkemece gönderilen 6 dakikalık görüntünün 4 kez silindiğini mahkemeye bildirdi.

TÜBİTAK’ın görüntüler ile ilgili olarak hazırladığı raporda ise, “Harman Ekmek fırını cihazındaki zaman dilimlerine göre, 4 defa sürücüleri temizle işlemi yapılmıştır. Olay yerine yakın iş yerlerinden alınan görüntüler incelendiğinde darp olayına ilişkin görüntülere rastlanılmadı.

Beşik Otel’de alınan görüntülerde ise, görüntü kayıt cihazının zaman bilgilerine göre elinde jop olan şahsın kamera kayıtlarını kapatmasını istediği ve şahsın görüntüleri sunulmuştur. Beşik Otel kamerasında darp edilen şahıs ile Harman Ekmek fırını önünde darp edilen şahsın aynı kişi olabileceği değerlendirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Rapor okunduktan sonra TÜBİTAK tarafından iyileştirilen görüntü kareleri ekrandan yansıtıldı. Bu sırada Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “İyi bakın, kendinize iyi bakın, hani yoktunuz orada? Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Onlar biliyor hangisi olduğunu” diye tepki gösterdi ve gözyaşlarına boğuldu.

İsmail Koyuncu, ekranda gösterilen üzerinde yazılı tişört bulunan fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu belirterek, “Orası benim iş yerim ve ekmek teknem olduğu için orada bulunuyordum” dedi.

"Keşke silinmeseydi"

Tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan, “Kamera kayıtları keşke silinmeseydi de bizim ne için oraya sevk edildiğimiz ortaya çıkardı. Ben kanunlar çerçevesinde zor kullandığımı söyledim. Benim zor kullanma yetkimi kullandığım şahıs Ali İsmail Korkmaz değildi” diye konuştu. Küfür edilmesi üzerine ise, “Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli bir polisiyim. Görevimi şerefle yaptım” dedi.

Tutuklu sanık Muhammet Vatansever, “İsmail Koyuncu benim kaynımdır. Ben onu almak için oraya gittim. İfademde de bunu belirtmiştim” derken, tutuklu sanık Ramazan Koyuncu, görüntüdeki şahsın kendisi olduğunu söyleyerek, “İsmail Koyuncu amcamın oğluydu onu almak için gitmiştim” diye konuştu.

Tutuksuz yargılanan Yalçın Akdoğan, “Raporu kesinlikle kabul etmiyorum. Görüntüdeki şahıs benim. Ben sadece şahsı kovaladım. Kovalıyor olmam darp ettiğim anlamına gelmez” diye kendini savundu.

"O şahıs bana benziyor"

Tutuksuz yargılanan sanık Hüseyin Engin, “Beşik Otel’e gelerek ‘kameraları kapat’ diyen şahıs bana benziyor. Ama ben öyle bir diyalog içine girmedim. Soruşturma Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor” dedi.

Gürkan Korkmaz, güvenlik kamera görüntülerinden alınan fotoğrafların bulunduğu Ek-6’daki görüntülerdeki kişinin kardeşi Ali İsmail Korkmaz olduğunu söyledi.

TÜBİTAK tarafından iyileştirilen görüntülerin izlenmesine geçildiği sırada Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve babası Şahab Korkmaz, görüntüden fazla etkilenmemeleri için dışarı çıkarılırken, “Bizim başımız dik, oğlumuz ile gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Duruşma için gelen gruplarla polis arasında arbede

Öte yandan, dava dolayısıyla sabah erken saatlerden itibaren polis Adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. TOMA'lar ise İl Emniyet Müdürlüğü önünde bekletiliyor.

Kaldırım Caddesi ile Erkilet Bulvarı'nın Adliye kavşağına kadar olan bölümünü trafiğe kapatan polis, 3 farklı arama noktası oluşturdu. Duruşmayı izlemek için farklı illerden gelen gruplar da İstasyon Mahallesi'ndeki pazar yerinde toplandı.

Fotoğrafı X- Ray cihazından geçirdiler

Bu arada bariyerler arasından geçerek duruşma salonuna ellerinde Ali İsmail’in fotoğraflarının çerçeveli panosunu taşıyan baba Şahap ile anne Emel Korkmaz´a buradaki resmi polisler, "Çantalarınızı ve elinizdeki çerçeveli fotoğrafları cihazdan geçirin. Bu sizin güvenliğiniz içindir" uyarısında bulundu. X- Ray cihazına 2 çerçeveli fotoğrafı koyan baba Şahap Korkmaz, 'Sanki silah geçiriyoruz’’ diye bu uygulamaya tepki gösterdikten sonra salona geçti.

5 kişi gözaltında, 2 kişi yaralı

Kaldırım Caddesi'ni takip ederek, spor tesisleri önündeki arama noktasına kadar sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 100 kişilik grup, aranmadan kendileri için ayrılan bölüme geçmek istedi.

Bu sırada gruptakilerle polis arasında arbede yaşandı. Olaylarda yaralanan 2 kişi ambulansla Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Olaylara karışan biri kadın 5 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Grup temsilcileri ile polis arasındaki görüşmelerin ardından arama noktası kaldırıldı. Ancak, gruptakiler gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılmadan kendileri için ayrılan alana girmeyeceklerini belirterek, Kaldırım Caddesi'nde bekleyişini sürdürüyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS