Altan Tan: "Türkiye, PYD'nin ve IŞİD'in onayı olmadan..."

Altan Tan: "Türkiye, PYD'nin ve IŞİD'in onayı olmadan..."

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Türkiye, PYD'nin ve IŞİD'in onayı ve desteği olmadan oradaki boş tabut getiremeyecek duruma geldi, tablo budur. Gerisi magazindir, polemiktir, gerisi maalesef Türkiye'nin utancıdır" dedi.

Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Şah Fırat Operasyonunu eleştirerek, Türkiye'nin artık sınırlarının 150 metre ötesine bile hükmedemediğini savundu.

Türbenin içinde bir şey bulunmadığını ve boş tabut olduğunu iddia eden Tan, bunun da büyük bir zafer gibi gösterildiğini söyledi. Tan, "Türkiye, PYD ile IŞİD'in onayı ve desteği olmadan oradaki boş tabut getiremeyecek duruma geldi, tablo budur. Gerisi magazindir, polemiktir, gerisi maalesef Türkiye'nin utancıdır" görüşünü savundu.

İç Güvenlik Paketi'ne değinen Tan, paketin Meclis'ten çıkmadan polisin milleti tutuklamaya ve makul şüpheyle tipi hoşuna gitmeyeni içeri almaya başladığını iddia etti. Tan, Türkiye'de demokrasi gelişsin, özgürlükler artsın derken Türkiye'nin polis devleti olma yolunda olduğunu ileri sürdü.

"Yalçın Akdoğan, Çözüm Sürecine ilişkin 'top HDP'de ama Kandil bu topu patlatmak istiyor' dedi. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusunu Tan, "Hangi Çözüm Süreci? Hangi çözümden bahsediyorsunuz. Çözümden anladıkları tek bir şey var; PKK silahları bıraksın gelsin Türkiye'ye otursun. Peki bu silahları nereye bıraksın? Nereye gelsin, nasıl gelsin, nereye otursun. Devletin, hükümetin bir projesi var mı? Demokratikleşme ayrı bir şey, hak ve özgürlükler ayrı bir şey, PKK'nın silah bırakarak toplumsal hayata katılması ayrı bir şey" diye
yanıtladı.


Süleyman Şah türbesinde 'Öcalan' önlemi!


Demokrasinin silahlara ve örgütlere rehin tutulamayacağını belirten Tan, hükümetin demokrasiyi rehin tuttuğunu ileri sürdü.


Demokrasinin her şartta gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getiren Tan, "Sayın Başbakan Yardımcısı bazı acemi futbolcular var. Madem top örneğini verdi ben de eski futbolcuyum, top örneğini vereyim. Top ayağına geliyor, altı pasla gol atacak eli ayağı birbirine dolanıyor, topu başka bir arkadaşına veriyor. Top senin ayağında kimsenin ayağına atma. Sen bu topa doğru düzgün bir şut vur, ondan sonra bakalım karşındaki ne yapacak" ifadesini kullandı.


Karayılan: 'Türkiye operasyon öncesi IŞİD'le de temas kurdu'


'Süleyman Şah'ı Kütahya'ya istediler!


Ümit Kurt soruşturmasında 2 polisin ifadesi alındı


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS