Amasya'da yürütmeyi durdurma kararı

Amasya'da yürütmeyi durdurma kararı

Amasya'da park alanındaki ağaçların kesilmek istenmesiyle başlayan protesto sürecinin ardından mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Amasya'nın Hızırpaşa Mahallesi'nde park alanının akaryakıt istasyonu yapılmak istenmesi üzerine açılan iptal davasında, mahkeme geçici yürütmeyi durdurma kararı verdi.


Amasya'da vatandaşların çocukları ile birlikte gelerek piknik yaptığı alan bir petrol şirketine 49 yıllığına kiralanınca halk tepki göstermişti. Vatandaşların, nefes alacak alanları kalmadığını belirterek başlattıkları protesto gösterileri ve oturma eylemleri her geçen gün diğer vatandaşlarının da katılmasıyla büyümüştü.


Amasya'da ağaç isyanı


Amasya'nın Hızırpaşa Mahallesi'nde park alanının akaryakıt istasyonu yapılmak istenmesi üzerine 20 yaşındaki Tuba Kalelioğlu tarafından dün Samsun 2'nci İdare Mahkemesi'ne açılan iptal davasında karar alındı.

MAHKEMEDEN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
Mahkeme, park alanı için Amasya Belediyesi'nin 07 Kasım 2006 tarihli revizyon imar planının, 09 Ağustos 2008 tarihli arsa ve arazi düzenlemesi işleminin ve 23 Mayıs 2014 tarih 2014/101 sayılı yapı ruhsatı işleminin iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar park için nöbet tutan vatandaşları sevindirdi.


Amasya'da ağaç isyanı büyüyor!

"AMACIMIZA ULAŞTIK"
Amasya Baro Başkanı Ahmet Melik Derindere, mahkemenin idarenin savunması alınıncaya kadar yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirterek, "Şu an için amacımıza ulaştık. Mahkeme savunmanın alınmasının ardından tekrar değerlendirme yapacak. Tarafları dinleyecek, delilleri değerlendirecek daha sonra nihai kararını verecek. Mahkemeye de biz teşekkür ediyoruz. Çok hızlı bir karar verdiler. Beklediğimiz bir karar oldu" dedi.

AK PARTİLİ BAŞKANDAN AÇIKLAMA
Öte yandan Amasya Belediye Başkanı Ak Partili Cafer Özdemir, Amasya’da bir alanda ağaçların kesilmesi üzerine iki gündür süren eyleme ilişkin yaptığı bilgilendirme açıklamasında, "Söz konusu gayrimenkul, belediyemizin bilgisi dışında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından 19 Şubat 2014 tarihinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na satışı yapılmıştır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS