Anayasa Mahkemesi'nde 2 ay içinde yine seçim var

Anayasa Mahkemesi'nde 2 ay içinde yine seçim var

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Serruh Kaleli'nin başkanvekilliği için görev süresinin 14 Nisan 2015'te dolması nedeniyle bu tarihten önceki iki ay içinde seçim yapılacak.

Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun gereği, başkanvekilliği görevinin sona ereceği tarihten önceki iki ay içerisinde seçimin sonuçlandırılması gerekiyor. Başkanvekilleri, üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla dört yıl için seçiliyor, süresi bitenler yeniden seçilebiliyor.


Serruh Kaleli'nin başkanvekilliğindeki görev süresi, 14 Nisan 2015'te doluyor. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın, 15 Şubat'tan itibaren belirleyeceği bir günde Kaleli'nin yerine başkanvekili seçimi yapılacak.


Kaleli 6 oy almıştı


Anayasa Mahkemesi Başkanlığı seçiminde Zühtü Arslan ile yarışan Serruh Kaleli, 6 oy almıştı.


Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Barosuna kayıtlı serbest avukatlık yapan Kaleli, Anayasa Mahkemesi Üyeliğine 19 Temmuz 2005'te seçilmişti. 14 Nisan 2011'de Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçilen Kaleli, bireysel başvuruları karara bağlayan Birinci Bölümün de başkanlığını yürütüyor.


Kaleli, yeniden başkanvekilliğine aday olmazsa, Anayasa Mahkemesi Üyesi olarak görev yapacak.


Altan'ın görev süresi Ekim'de bitiyor


Diğer Başkanvekili Alparslan Altan ise 26 Ekim 2011'de Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçilmişti. Altan'ın da 26 Ekim 2015'te sona erecek görev süresinin ardından yeni Başkanvekili için seçime gidilecek. Alparslan Altan, Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümünün başkanlığını yürütüyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1989'da mezun olan Altan, 1993 yılına kadar avukatlık ve hakimlik stajlarını tamamladı, sırasıyla, Alaplı, Hilvan ve Zara Cumhuriyet Savcılığı görevlerini yürüttü. Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim dalında yüksek lisans çalışmasını, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim dalında doktora çalışmasını tamamlayan Altan, 9 Ocak 2001 - 25 Şubat 2010 tarihlerinde Anayasa Mahkemesi Raportörü olarak görev yaptı. Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine 26 Şubat 2010'da getirilen Altan, 29 Mart 2010'da Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi.


Yeni genel sekreter


Bu arada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genel Sekreter Oğuz Kaya'nın yerine, Selim Erdem'i atadı. Almanya doğumlu Erdem, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden 1991'de mezun oldu. Sayıştay Başkanlığında Denetçi Yardımcısı olarak 1992'de göreve başlayan Erdem, Sayıştayda çeşitli denetim birimlerinde görev yaptıktan sonra, 2004 yılı Kasım ayında Anayasa Mahkemesi tarafından Yüce Divanda çalışmak üzere görevlendirildi. Erdem, 2011'de Anayasa Mahkemesi Raportörlüğüne atandı.


Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı belli oldu


Haşim Kılıç emekliliğini açıkladı ve uyardı


Podemos'tan Avrupa'ya çöküş uyarısı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS