Anayasa Mahkemesi'nden saray ile ilgili bireysel başvurulara ret

Anayasa Mahkemesi'nden saray ile ilgili bireysel başvurulara ret

Anayasa Mahkemesi, AOÇ üzerine inşaa edilen cumhurbaşkanlığı sarayı ile ilgili bireysel başvuruları reddetti. Bireysel başvuruda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da "Hukuk ihlali ortada karar siyasi, bu hukuksuzluğa en üst mahkemede ortak oldu. Artık tuz kokmuştur" diyerek AİHM'e gideceklerini açıkladı.

Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Atatürk'ün vasiyeti ihlal edilerek, Atatürk Orman Çiftliği'nde ağaçların kesilerek yapılmasına ve Çankaya Köşkü'nün de buraya taşınmasın ilişkin yüksek mahkemeye, aralarında mimar ve mühendis odaları, çevre mühendisleri ve şehir plancılarının da bulunduğu çok sayıda bireysel başvuruda bulunulmuştu. 

Anayasa Mahkemesi başvuruları dün gündemine aldı. Yüksek mahkeme, başvuruların kabul edilebilirlik incelemesiyle esasına ilişkin değerlendirmeyi birlikte yaptı.

Edinilen bilgilere göre Anayasa Mahkemesi başvuruların içeriğine girmeden, kabul edilemez buldu. Başvuranların, Çankaya Köşkü'nün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na taşınması eyleminden mağdur olmadıkları yani kişi bakımından bireysel başvuruda bulunmaya yetkisiz oldukları gerekçesi ile dosyayı reddetti.

Şimdi AİHM yolunda
Bireysel başvuruda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Hukuk ihlali ortada karar siyasi, bu hukuksuzluğa en üst mahkemede ortak oldu. Artık tuz kokmuştur AİHM'e gidiyoruz" dedi. Candan şöyle devam etti:

"Anayasa Mahkemesine yaptığımız başvurunun ne aşamada olduğunu öğrenmek için Anayasa Mahkemesi sekreteri ile yaptığımız görüşme sonucunda bölümler baş raportörlüğünün dün yaptığı değerlendirme sonucunda, Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan kaçak saray ve benzeri işlemlerde mahkeme kararlarının uygulanmamasına ilişkin yaptığımız başvuruya esastan red kararı verildiğini öğrendik. Birinci incelemeyi, ikinci incelemeyi geçen başvurumuz esas aşamasında hukuka değil siyasete takılmış.İşin esası belli , karar siyasi. Ortada mahkeme kararı var, en üst mahkemede bu hukuksuzluğa ortak olmuş durumda. Kararın gerekçelerini, oybirliği ve oy çokluğu ile mi alındığı, bize tebligat yapılınca öğreneceğiz" dedi


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS