Ankara ve İzmir Barolarından Metin Feyzioğlu'na destek

Ankara ve İzmir Barolarından Metin Feyzioğlu'na destek

Ankara ve İzmir Baroları'ndan, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisine maruz kalan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na destek açıklamaları geldi. Kahramanmaraş Barosu Başkanı ise Feyzioğlu'nu eleştirerek, Başbakan Erdoğan'a destek verdi.

Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, Danıştay'ın 146'ncı kuruluş yıldönümünde düzenlenen törende Başbakan Erdoğan'ın Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepkisini değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı.

Aksoy, Başbakan Erdoğan'ın Barolar Birliği Başkanı'na göstermiş olduğu tepkinin "demokrasiye tahammülsüzlük" olduğunu belirterek, "Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu'nun tüm konuşma içeriği barolar ve avukatlar başta olmak üzere hâkim, savcı, yargı çalışanı ve vatandaşları, yani tüm toplumu ilgilendiren sorunlara ilişkindir. Söylenilen her sözün altına Ankara Barosu olarak biz de imzamızı atıyoruz" dedi.

Ankara Barosu Başkanı Aksoy tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Danıştay'ın 146. Kuruluş Yıldönümü ve İdari Yargı Günü'nde halen üzerinde çalışılan Avukatlık Yasası başta olmak üzere ülke gündemine ilişkin önemli konuları baştan sona yapıcı bir üslupla dile getirerek çözüme yönelik işbirliğinin önemini de vurgulayan bir konuşma yapmıştır. Türkiye Barolar Birliği Başkanı; üstlendikleri toplumsal sorumluluk gereği, hukukun üstünlüğüne sahip çıkarken insan hak ve özgürlüklerini de korumak gibi ulvi bir görevin de gereklerini yerine getirmek durumundadır. Bu çerçevede; toplumun çeşitli kesimlerine mensup yurttaşlarımızın mağduriyetlerini dile getirirken Van depremzedelerinin yaşadıkları dramdan da söz etmesi siyasi değil sorumluluk sahibi, duyarlı ve bilinçli bir yaklaşımdır. Bu toplantılar aynı zamanda, hukukçuları da doğrudan ilgilendiren ülke gündemi çerçevesinde, yargının yapısal ve uygulamadaki sorunları ile ilgili görüşlerin de dile getirildiği toplantılardır. Sayın Başbakan'ın Yargı Yılı açış konuşmasından sonra Sayın Barolar Birliği Başkanı'na göstermiş olduğu tepki de hatırlanacak olursa burada esas olan demokrasiye tahammülsüzlüktür. Sayın Cumhurbaşkanı'nın ve çok sayıda yargı mensubunun olduğu bir ortamda, Sayın Başbakan'ın bireysel çıkış niteliğindeki müdahalesini devlet geleneği içinde üzüntüyle karşıladığımızı da ifade ediyoruz. Yargı temsilcilerinin yılda iki kez kendini ifade etme olanağı bulduğu bu toplantılarda, siyasi iktidarın sorunları dinleyip gereğini yapmak yerine tahammülsüzlük gösterip reddetme yolunu seçmesi çözümsüzlüğün başlangıcıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullarda; birlik beraberliğe, müzakereye ve birbirini önce dinlemeye sonra anlamaya çalışmadıkça sorunların çözülemeyeceği de ortadadır. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu'nun tüm konuşma içeriği barolar ve avukatlar başta olmak üzere hâkim, savcı, yargı çalışanı ve vatandaşları, yani tüm toplumu ilgilendiren sorunlara ilişkindir. Söylenilen her sözün altına Ankara Barosu olarak biz de imzamızı atıyoruz."

İzmir Barosu: "Mahalle kabadayılığı"

İzmir Barosu Başkanlığı, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü törenindeki konuşmasında yaşananlara ilişkin, "TBB Başkanı'na yapılan saygısızlık, tüm savunma makamına, barolara ve avukatlara yapılmıştır" açıklaması yapıldı. Baro başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, yargının kurucu unsuru bağımsız savunmanın temsilcisi olarak konuşma yapan TBB Başkanı Feyzioğlu'na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "tahammül edilemediği, edep ve saygı sınırlarını aşan tepki gösterildiği" belirtildi.

Açıklamada, "TBB Başkanı'na yapılan saygısızlık, tüm savunma makamına, barolara ve avukatlara yapılmıştır. Barolar ve avukatlar, kendilerine yönelen saldırılara bugüne kadar nasıl sessiz kalmamış ise bugün de bizzat Başbakan eliyle sergilenen 'mahalle kabadayılığı'na sessiz kalmayacak, boyun eğmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

Kahramanmaraş Barosu Başkanı'ndan Feyzioğlu'na eleştiri

Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan ise, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmaya ilişkin, "Biz halkın iradesini vesayet altına almaya çalışan bu tür konuşmaları ve beyanatları doğru bulmuyoruz" dedi. Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksek mahkemelerde yapılan törenlerin "siyasetçiyi sindirme ve ayar verme mekanı" haline dönüştüğünü ileri sürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS