Antalya'da "Kırmızılı Kadın" tartışması

Antalya'da "Kırmızılı Kadın" tartışması

Antalya’da parktaki elektrik trafosu duvarına çizilen ’Kırmızılı Kadın’ resmi tartışma yarattı.

Son yerel seçimde göreve gelen Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal döneminde yapımına başlanan Meydankavağı Mahallesi’ndeki 5 Haziran Dünya Çevre Günü Parkı, açılışı yapılmadan kullanılmaya başlandı. İçinde süs havuzu, mini tiyatro, basketbol sahası, dinlenme alanı, yetişkinler için spor aletleri, köpek eğitim parkı ve çocuk parkı bulunan alan, özellikle akşam saatlerinde vatandaşların ferah nefes alacağı hale geldi. Ancak parktaki elektrik trafosunda yer alan bir resim, vatandaşları ikiye böldü.

Trafonun bir yanında Nazım Hikmet Ran’ın ’Davet’ adlı şiirinden, 'Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine' dizesine yer verilirken, parka bakan yanında ise Gezi olaylarının simgesi haline gelen, 'Kırmızılı Kadın’ olarak bilinen İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi araştırma görevlisi Ceyda Sungur’a polisin biber gazı sıktığı anın resmi yer aldı.

"Baba sen de biber gazı sıktın mı?"

Özellikle çocukların vakit geçirdiği parkta bu resimle polis için kötü bir imaj çizildiğini öne süren bazı vatandaşlar, resmin adresinin yanlış olduğunu savundu. Adını vermek istemeyen bir polis memuru, misafirliğe gittiği mahallede oğlunun çocuk parkında oynarken resmi gördüğünü ve 'Baba sen de insanların yüzüne biber gazı sıktın mı?' diye sorduğunu, bunun üzerine verecek cevap bulamadığını söyledi. Gelecek ay açılışı planlanan parkın mini tiyatro kısmında ise Gezi olaylarında yaşamlarını yitirenleri simgeleyen kabartmalar bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS