Atatürk Üniversitesi'nde gerginlik

Atatürk Üniversitesi'nde gerginlik

Atatürk Üniversitesi'nde karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan ve 4 kişinin yaralandığı kavganın ardından diğer fakültelerde de gerginlikler yaşandı. Olaylarla ilgili 42 kişinin gözaltına alındı.

Fen Fakültesi önünde iki grup öğrenci arasında tartışma çıktı.


Tartışmanın büyümesi üzerine bıçak ve sopa kullanılan kavgada, 4 öğrenci hafif yaralandı. Bunun üzerine bölgeye çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet polisi, sevk edildi.


Yaşanan arbede sırasında fenalaşan 2 güvenlik görevlisi de olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince, Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.


Olayların devam etmesi üzerine BDP'li bir grup, ormanlık alana kaçtı.


Daha sonra Harput Mahallesi Kavşağı'nda durdurulan gruptakilerin yapılan üst aramasında muşta, döner bıçağı, sopa, çekiç gibi malzemeler ele geçirildi. Bunun üzerine gruptaki 20 kişi gözaltına alındı.


İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de üniversite yerleşkesine gelerek, olay hakkında bilgi aldı.


Diğer fakültelerde de gerginlik


Atatürk Üniversitesi'nde karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan ve 4 kişinin yaralandığı kavganın ardından diğer fakültelerde de gerginlikler yaşandı. Olaylarla ilgili 42 kişinin gözaltına alındı.


Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi içinde karşılaşan karşıt görüşlü iki grup arasında başlayan gerginliğe polis müdahale etti. Fakülte içerisine giren çevik kuvvet polisi, öğrencilere müdahalede bulundu. Bu sırada bina içerisinde kavga eden öğrenciler torpil patlattı.


Binadan çıkartıldıktan sonra fakülte bahçesinde sloganlar atıp tekbirler getiren grup, polisin müdahalesiyle dağıldı.


Öte yandan, emniyet müdürlüğü yetkilileri, olayların ardından 42 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.


Olayların ardından yürüyüş düzenlendi


Kavganın ardından Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan kalabalık grup sloganlar atarak, BDP İl Başkanlığı binasının bulunduğu Mahallebaşı semtine yürümek istedi.


Bunun üzerine harekete geçen polis ekipleri, Yakutiye Belediyesi kavşağında, TOMA ve çevik kuvvetle tedbir alarak grubun Mahallebaşı'na yürümesini engel oldu.


Bazı grupların sokak aralarından sızarak Mahallebaşı'na geçmek istemesi üzerine polisle kovalamaca yaşandı.


Bir süre sonra Cumhuriyet Caddesi'ndeki Ülkü Ocakları İl Başkanlığı önünde toplanan grup, kent merkezinden Havuzbaşı ve Hastaneler Caddesi istikametine doğru ellerinde Türk bayraklarıyla slogan atarak yürüdü.


Grup daha sonra Yakutiye Kent Meydanı'na gelerek, bölücü terör örgütü aleyhine slogan attı.


Ülkü Ocakları İl Başkanı Abdullah Kırmacı, burada yaptığı konuşmada, sağduyulu davranılmasını istedi. Provokasyonlara karşı tedbirli davranılması gerektiğini belirten Kırmacı, "Bu bayrağı canımızla kanımızla başımızı vererek kazandık. Polis bizim, asker bizim. Herkes sağduyulu hareket etsin ve kimse provokasyonlara alet olmasın" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS