Atatürk'ün vasiyeti açılacak

Atatürk'ün vasiyeti açılacak
İHA

Meslek odaları, Atatürk Orman Çiftliği'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetini ihlal davası açtı. Mahkeme davacıları mirasçı olarak tanıyarak davanın esastan görülmesine karar verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mahkeme, tahkikat kararıyla devlet arşivlerini açacak. Atatürk'ün vasiyeti incelenecek. Tüm Türkiye halkları için tarihi bir karardır" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada Atatürk Orman Çiftliği'nde talana itiraz eden Meslek Odaları'nın açmış olduğu Atatürk'ün mirasını ihlal davada mahkemenin Meslek Odalarını haklı bularak, davanın esastan görülmesine karar verdiği kaydedildi.


Bu karar ile Meslek Odalarının Atatürk'ün AOÇ vasiyeti konusunda mirasçı kabul edilmiş olduğu ifade edildi.


Mahkeme kararını açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın "Türkiye'de ilk kez Atatürk'ün şartlı bağış yaptığı ve  Atatürk'ün mirasının  ihlal edildiğini  söyleyerek meslek odalarının açtığı dava mahkeme tarafından esastan kabul edilmiş  tanınmış oldu.  Daha da önemlisi mahkeme tahkikat kararıyla devlet arşivlerini açacak. Atatürk'ün vasiyeti incelenecek. Tüm Türkiye halkları için tarihi bir karardır" açıklamasında bulunduğu belirtildi.


Ankara Şube Başkanı Candan, açıklamasını şu sözler ile sürdürdü: "Vasiyeti ihlal davasında karar veren mahkeme devlet arşivlerine müzekkere yazılarak, Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetinin ve Atatürk Orman çiftliği ile ilgili bağış senedinin ve buna ilişkin tüm belgelerin birer örneğinin hazır edilmesini istedi. Dava kabul edilmiş oldu ve Bizler de davanın tarafı olarak kabul edilmiş olduk. Dava hepimizin davasıdır.


"Davanın konusu haline gelecek"


Kaçak Saray, Ankapark, AOÇ'den geçen yol  ve bugüne kadar Atatürk Orman çiftliği arazisinden koparılmış ABD Büyükelçiliği'ne tahsis ve tüm devir tahsisler davanın konusu haline gelecek. Hatta bundan sonra yapılacak planlar da tartışmalı duruma geçecek. Sayıştay'ın Atatürk Orman Çiftliği'nin amacı dışında kullanılan toprak parçalarının iade edilmesine dair raporunun davamız için de önemli bir delil olduğunu düşünüyorum. Kaçak saray'da yürütmeyi durdurma veren 5. İdare Mahkemesi'nin mahkeme heyeti sürülmüştü. Aynı  görevden alma ve sürülmenin 26. Asliye hukuk mahkemesi için olup olmayacağından şüpheliyiz".


"Önemli bir sürecin başlangıcıdır"


Açıklamasında ayrıca Başkent Dayanışması ile 25 Aralık'ta Ankara Adliyesi'nde saat 10.30'da Atatürk'ün vasiyetini ihlal davasına bireysel olarak müdahil olacaklarını söylediği ifade edilen Candan, "Atatürk'ün ölümünden 76 yıl sonra mirasının tekrar gün yüzüne çıkarılıyor olması önemli bir sürecin başlangıcıdır. Ankara Adliyesi'nde bireysel müdahillik talebimizi de iletmeye tüm kentlileri davet ediyoruz, hazırladığımız dilekçeye imza atmaları ve 9 lira pul parası yatırmaları müdahil olmak için yeterli olacak. Herkes şartlı bağışla malını mülkünü devlete bağışlıyor, davanın sonuçlanması da herkesi ilgilendiriyor" dedi.


Bu şehrin yüzde 85'i kadın


Türk insanı hakkında ilginç bilgiler


Bu bilgiler işinize yarayacak!


Plajlardan akıl almaz görüntüler!


Ünlülerin tuhaf hastalıkları

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS