Atipik otizmli Poyraz Ali'ye özgürlük kampanyası

Atipik otizmli Poyraz Ali'ye özgürlük kampanyası

Atipik otizm teşhisi koyulan ve Sağlık Bakanlığı tarafından %40 engelli raporu verilen 3 yaşındaki Poyraz Ali, tutuklu annesi Zeynep Bakır ile birlikte Bakırköy Kadın Cezaevi'nde kalıyor. Zeynep Bakır oğlu Poyraz Ali'nin ihtiyacı olan bakımı alabilmesi için kendisi ve kendisiyle aynı durumda olan bütün anneler adına denetimli serbestlik istiyor. Bu amaçla Change.org web sitesinde başlatılan kampanya da sürüyor.

Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. Nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada otizm farkındalık ayı, 2 nisan ise otizm farkındalık günü ilan edildi. Bu ay boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Kamuoyunun yakından tanıdığı bir otizm hikayesi de bu gün dolayısıyla yeniden gündeme geldi. 


Bir süre önce atipik otizm teşhisi koyulan ve Sağlık Bakanlığı tarafından %40 engelli raporu verilen 3 yaşındaki Poyraz Ali, annesi Zeynep Bakır ile birlikte Bakırköy Kadın Cezaevi'nde kalıyor. 


Otizmde risk artıyor


Tutuklu anne Zeynep Bakır kendisi ve kendisiyle aynı durumda olan bütün anneler için denetimli serbestlik istiyor. Bu amaçla web sitesi change.org üzerinde bir imza kampanyası başlatıldı. 


Kampanyada şöyle deniliyor: 


"Poyraz Ali'nin özel durumu, annenin çocuk ile birlikte varlığını, özel eğitim imkanlarına ulaşmasını ve eğitimlere düzenli olarak katılmasını şart koşmaktadır.


Otizmin farkında mıyız?


Eğer hapishanede kalmaya devam ederlerse Poyraz Ali'nin okul öncesi tüm yılları hapishanede geçmiş olacak ve yeşertilebilir bir yaşam parçası, bir nefes cezaevi ve tecrit koşulları sebebiyle solup gidecek, yapabilecek olduklarını yapamayacak hale mahkum edilmiş olacak.


Poyraz Ali gibi otizmli ya da engelli çocukları ile birlikte cezaevinde kalan, çocukları için özel eğitim ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan kadın tutuklular için denetimli serbestlik talep ediyorum" 


Kampanyanın detayları şurada yer alıyor.


Çocuğunuz otizmli ise...


Türkiye'de otizmli olmak


Otizmli hastaların yaşadığı sıkıntıları biliyor musunuz?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS