Avrasya Projesi mahkeme kararına rağmen devam ediyor

Avrasya Projesi mahkeme kararına rağmen devam ediyor

Mahkeme nisan ayında İstanbul Avrasya tünel geçişinin bağlandığı Kennedy Caddesi ve tarihi yarımadanın düzenlenmesine ilişkin projede yürütmeyi durdurma kararı verdi. Gerekçe olarak da projenin bu haliyle tarihi dokuya zarar verme ihtimalini gösterdi. Ama bu karara rağmen proje durmadı.

Kentsel arkeolojik, birinci derece arkeolojik SİT alanı olan İstanbul'un tarihi yarımadasında Avrasya tünel projesiyle bağlantılı şantiye çalışmaları mahkeme kararına rağmen tüm hızıyla devam ediyor.

İdare mahkemesine dava açan isimlerden biri olan Fatih Belediye Meclis Üyesi Fazıl Uğur Soylu, davanın takipçisi olacağını söyleyerek "Avrasya Projesi iptal olsun demiyoruz ancak tünele tarihi yarımada yerine Zeytinburnu'ndan çıkış verilebilir. Bu şekilde Tarihi Yarımada'da yoğunluğu arttırıyoruz" dedi.

İtalya Venedik'in tarihi dokusunu hatırlatan Fazıl uğur soylu, ara kararının uygulanmadığı gerekçesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer yetkiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu... 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS