AYM önünde Balyoz nöbeti

AYM önünde Balyoz nöbeti
İHA

Anayasa Mahkemesi önünde Balyoz nöbeti başladı. Balyoz davasında 16 sanığın avukatı olan Şule Nazlıoğlu Erol, Balyoz davasında hüküm giyenler cezaevinden çıkana kadar nöbetine devam edeceğini açıkladı. Avukat Erol'a destek için gelenler arasında Türkiye Barolar Birliği, CHP'li milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri de vardı.

Avukat Şule Nazlıoğlu Erol. Balyoz davasında 16 sanığın avukatı. Müvekkilleri arasında geçen hafta Mamak askeri cezaevinde beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp de bulunuyordu.

Müvekkillerinden 13'ü halen cezaevinde. Avukat Şule Erol, Anayasa Mahkemesi'nin önüne gelerek Balyoz nöbetine başladı:

"Hukuk vicdanı susmuş olanlara sesleniyorum, 'bu kumpastır' dedikten onra arkasını bırakanlara sesleniyorum, derhal ama derhal bu insanların serbest bırakılması için acil önlemlerin acil kanunların çıkarılması gerekmektedir."

Erol, Balyoz davası sanıklarının yaptığı bireysel başvuruların bir an önce anayasa mahkemesi tarafından karara bağlanmasını beklediklerini söyledi ve nöbete Balyoz davasında tüm sanıklar tahliye edilene kadar dönüşümlü olarak devam edeceklerini açıkladı:

"Şu andan itibaren ben nöbetime başlıyorum, bu bir gece gündez nöbetidir. Gece de burda kalacağız, devam edeceğiz. Onlar cezaevinden çıkana kadar bu nöbet devam edecek arkadaşlar. Çok mu birşey istiyoruz, adil yargılanmadık, adil yargılanma hakkının tekrar verilmesini istiyoruz."

Erol'un nöbetine destek vermeye gelenler arasında Balyoz davası sanıklarından Tuğamiral Cem Aziz Çakmak da vardı. Cezaevinde kanser olduğu için cezasının infazı ertelenen Çakmak, toplumu duyarlı olmaya davet etti:

"Bugün buraya sadece bi adaletsizliği ve hukuksuzluğu insanlığı hatırlatmaya geldim, vicdanı hatırlatmaya geldim. Eğer kalmışsa bir lokma insanlık ve vicdan artık bırakın bu insanları açın kapıları."

Bugüne kadar 230 Balyoz hükümlüsü Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurarak adil yargılanma ilkesinin ihlal edildiği yönünde tespitin yapılmasını istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS