Bakan Işık yerli otomobille ilgili tarih verdi

Bakan Işık yerli otomobille ilgili tarih verdi

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı'nın organizasyonuyla Körfez Yarış Pisti'nde yapılan Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında dereceye girenler Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla kupa ve ödülleri verildi. Bakan Işık yerli otomobil çalışmaları konusunda çok önemli mesafeler alındığını ve bu ayın sonuna kadar üç adet prototipin üretilmiş olacağını ve 2016 yılında da 30-40 aracı tüm mevsim, ilklim ve arazi koşullarında test etmek için üretileceğini açıkladı.

Körfez Yarış Pisti'nde 3-9 Ağustos tarihleri arasında yapılan Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında dereceye giren okullar törenle kupa ve ödüllerine kavuştu. Ödül törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Metin Çeker ve yarışmaya katılan öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

"Bu ay sonuna kadar 3 adet prototip üretilmiş olacak"

Geçen yıl yine Körfez Yarış Pistinde aynı yarışmayı düzenlediklerini söyleyen Bakan Işık, "Geçen yıl burada yerli otomobili yapacağız demiştik. Yerli otomobilin de içten yanmalı motorlar alanında değil elektrikli araç kategorisinde olacağını söylemiştik. Tam bir yıl geçti. Bugün geldiğimiz noktada çok çok önemli bir mesafe aldık. Bu ayın sonuna kadar üç tane prototipimiz üretilmiş olacak. Bir prototipimiz de yine bir ay kadar sonra istediğimiz değişiklikler ve modifikasyonlar yapılınca oda gelecek. 2016 yılında da 30-40 aracı tüm mevsim, ilklim ve arazi koşullarında test etmek için üreteceğiz" dedi. Bakan Işık konuşmasını söyle sürdürdü:

'2020 yılından önce bir türk markası yollara çıkacak'

"2020'den önce de işallah bir Türk markasını dünya yollarına çıkarmış olacağız. Bu Türkiye açısından son derece önemli. Geleceğin teknolojilerinde yarışmanız için bir platformda olmanız gerekiyor. Artık Türkiye bu platforma sahip oluyor. Önümüzdeki dönemde otomobilde en fazla odaklanacak alan ar-ge alanı. Bugünki yarışma vesilesiyle gençlerimizin yoğunlaştığı alanlar geleceğin alanları. İnanıyorum ki bugün yarışan gençlerimiz, yarın Türkiye'de otomobilin üretiminde önemli roller alacaksınız. Bazılarınız otomotivin argesinde çalışacaksınız bazılarınızda kendi firmalarınızı kurarak bu firmalara hizmet sunacaksınız. Artık dünyada hızlı bir şekilde elektrikli aracın ticarileşmesine yönelik çalışma var. Biz bu defa Türkiye olarak treni bu sefer kaçırmıyoruz. Türkiye yarışa güçlü bir şekilde başlayacak. Ama yarışta en önemli unsur nitelikli insan unsurudur" dedi.

Dereceye girenler ödüllendirildi

Alternatif Enerjili araç yarışları elektromobil kategorisinde birinci İstanbul Üniversitesi Socrat-Ev takımı, Socrat-Ev 2015, ikinci, İstanbul Üniversitesi, Milat 1453 takımı, Milat aracı, üçüncüsü ise Yıldız Teknik Üniversitesi, Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü, Electra aracı ödül kazandı.  Hidromobil kategorisinde birinci İstanbul Üniversitesi, Hidroist takımı Hidroist 15 aracı,ikinci Yıldız Teknik Üniversitesi, Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü takımı, Hyd-RS aracı, üçüncü Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ktech takımı, H-vira aracı kazandı.

Tasarım kategorisinde ise Elektromobil kategorisinde dış kabuklarını kendi imkanlarıyla üretmesi ve gerçek araçlara görsel olarak benzemesinden dolayı Trakya Üniversitesi, Pehlivan Team takımı, Pehlivan-Elek-Trak aracına, Hidromobil kategorisinde motor ve motor sürücüsünü yerli yapan Uludağ Üniversitesi, UMAKİT takımı, Timsah-H aracıyla ödül kazandı.  

Elektromobil kategorisinde Teknik Kontrollerde ve yarış organizasyonunda gösterdikleri centilmen davranışları nedeniyle Gümüşhane Üniversitesi Santa takımına Hidromobil kategorisinde ise diğer takımlara yapmış oldukları yardımlardan ötürü Kırıkkale Üniversitesi Hidrokale takımına kazandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS