Başbakan Erdoğan Biden ve Cameron ile görüştü

Başbakan Erdoğan Biden ve Cameron ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan daha sonra ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüştü. Musul'da Türk Başkonsolosluğu'na yönelik olayın ardından Erdoğan, üçüncü kez Biden ile görüşmüş oldu.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden bir telefon görüşmesi yaparak, Irak başta olmak üzere bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu.


Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Irak'ın mezhep temelli bir çatışma ortamına sürüklenmesinden kaygılandıklarını belirten Erdoğan ve Biden'ın, ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin korunması, terörle mücadelede başarı sağlanması için acilen bir mutabakat hükümeti kurulması gerektiğine dikkati çekti.

Kurulacak milli mutabakat hükümetinin, Sünni halk kitlelerine yeniden siyasi temsil imkanı sağlanması da dahil olmak üzere, tüm Irak vatandaşlarını kucaklaması gerektiğinin vurgulandığı öğrenildi.

Görüşmede, Irak'ta tutulmakta olan Türk vatandaşlarının salimen yurda dönmelerinin sağlanması konusu da ele alındı.

Başbakan Erdoğan'ın, Irak'taki şiddet olaylarından zarar gören sivil halka insani yardım çerçevesinde Türkiye'nin 12 Haziran'dan itibaren Türkmenler yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine yardım göndermeye başladığını da ifade ettiği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Irak ve Suriye'deki son gelişmelerle alakalı olarak Türkiye ve ABD'nin ortak çalışma yürütmelerinin önemine değinilen görüşmede, bu hususlarda yakın temas içinde olma konusunda  da mutabakat sağlandı.


David Cameronile görüştü


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron ile de bir telefon görüşmesi yaptı.


Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre dün gece gerçekleşen ve İngiltere tarafından yapılan arama sonucu 20 dakika süren görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra, Suriye ve Irak'taki son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulunuldu.


Erdoğan ve Cameron'un Irak'taki siyasi gerginliği ve mezhep çatışmasını endişeyle karşıladıklarını belirterek, sorunun çözümü için bir milli mutabakat hükümeti kurulması gerektiğini vurguladıkları öğrenildi.


Suriye'de yaşananların yaklaşık bir milyon Suriyelinin Türkiye'ye sığınmasını beraberinde getirdiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan'ın bölgedeki sorunlar konusunda Avrupa Birliği'nin daha aktif olması gerektiğine de işaret ettiği kaydedildi.


İki liderin, terörle mücadele konusunda yakın işbirliğinin daha da yoğunlaştırılması gerektiğine değindikleri, önümüzdeki süreçte de temas halinde olma konusunda mutabık kaldıkları bilgisi edinildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS