Başbakan Erdoğan'dan Cumartesi Anneleri iması

Başbakan Erdoğan'dan Cumartesi Anneleri iması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısındaki konuşmasında Cumartesi Anneleri'ne de göndermede bulundu. Dünya medyasına çatan Erdoğan, "Galatasaray Lisesi'nin önünde gelip, oturma eylemi yapanları yazardınız, çizerdiniz, görüntülerdiniz. Peki yavruları dağa kaçırılan bu anneleri niye görmüyorsunuz, niye bunları yazmıyorsunuz?" diye tepki gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada "Cumartesi Annelerine" de göndermede bulundu. Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını belirten ailelerin Diyarbakır'da yaptığı oturma eylemine değinen ve o aileleri selamlayan Erdoğan, BDP'ye çağrıda bulunup, dünya medyasına ise çattı. Erdoğan, "Neredesin dünya medyası? Galatasaray Lisesi'nin önünde gelip, oturma eylemi yapanları yazardınız, çizerdiniz, görüntülerdiniz. Peki yavruları dağa kaçırılan bu anneleri niye görmüyorsunuz, niye bunları yazmıyorsunuz? Türkiye medyası, siz niye yazmıyorsunuz, siz niye görmüyorsunuz?" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Galatasaray Lisesi'nin önünde gelip oturma eylemi yapanlar" dediği Cumartesi Anneleri, 1995 yılından bu yana her Cumartasi günü Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yapan ve çocuklarını faili meçhul cinayetlere kurban veren annelerden oluşuyor.

Arjantin'de cunta yönetimi döneminde yok edilen çocuklarını bulmak için Plaza Del Mayo meydanında toplanan annelerden esinlenerek başlayan eylemlere, 13 Mart 1999'da polisin sert müdahaleleri nedeniyle ara verilmiş, 31 Ocak 2009'da yeniden başlamıştı.

2011'de onlarla görüşmüştü

Yıllardır çoğunlukla gözaltında kaybedilen, devlet görevlilerince öldürülen yakınlarının akıbetini soran, cenazelerini isteyen Cumartesi Anneleri, 6 Şubat 2011'de Başbakan Erdoğan ile de görüştü. Erdoğan ile İstanbul'da Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde görüşen Cumartesi Anneleri, bir dosya sunarak yakınlarının faillerinin bulunmasını istedi.

Dünyaca ünlü rock grubu U2 da 1997'de çıkan albümünün kartonetinde "Fehmi Tosun'u hatırlayın" diyerek, evinin yakınında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Fehmi Tosun'u anmıştı. 2010 Eylül'ünde bir konser için İstanbul'a gelen grubun solisti Bono da Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun ve kızı Besna ile biraraya gelmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS