"Bayan Yanı"ndan özel sayı: "Kadınlar mizah da yapar beyler!"

"Bayan Yanı"ndan özel sayı: "Kadınlar mizah da yapar beyler!"

Türkiye'nin sadece kadın çizerler tarafından hazırlanan ilk ve tek mizah dergisi Bayan Yanı, 8 Mart Özel sayısı ile raflarda. Özel sayıya, Gezi annelerinden Yırcalı kadınlara, edebiyatçılardan aktivistlere kadar pek çok kadın destek verdi.

Yeri geldiğinde fistolu, dantelli, puantiyeli; yeri geldiğinde atarlı, tripli, muhabetli Bayan Yanı, 4 yaşında! Türkiye'nin kadınlar tarafından hazırlanan ilk ve tek mizah dergisi Bayan Yanı, baskılara inat 4 yıldır kahkaha atıyor, elini beline koyuyor, saçlarını savuruyor.

Arşivinizde yer açın, "Bayan Yanı" olsun

Türkiye'nin kadınlar tarafından hazırlanan ilk ve tek mizah dergisi Bayan Yanı'nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Özel Sayısı çıktı. "Yasta değil isyandayız" diyen kadın çizerler, Gezi annelerinden Yırcalı kadınlara, edebiyatçılardan aktivistlere birçok isimle özel sayıda buluştu.

2011 yılında LeMan camiasının kadın yazar ve çizerleri tarafından hazırlanarak yola çıkan Bayan Yanı 4 yaşına girdi. Her yaşını kadınların desteği ile kutlayan derginin 68 sayfalık 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Özel Sayısı ise yine dopdolu.

Özgecan Aslan cinayetinin ardından Tarsus'a giden Bayan Yanı ekibi, tanıklarla ve mahalle sakinleriyle konuştu. Kadınların taciz ve tecavüz korkularını dinledi. Yazar Jale Sancak, Özgecan'ın ardından kaleme aldığı yazısında korkuyla yaşamanın ne demek olduğunu yazdı.

11 Mart'ta, umudun çocuğu Berkin Elvan'ın sonsuz uykuya dalmasının üzerinden bir yıl geçmiş olacak. Annesi Gülsüm Elvan, hala açılamayn davayı, yakalanamayan katilleri ve Berkinsiz geçen günlerini anlattı. Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük, Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert, Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım adalet arayışlarını ve acılarını dile getirdi.

Edebiyatçı Buket Uzuner, herkese iyi gelecek bir yazı yazdı. Adalet Ağaoğlu ise kadın mücadelesine destek verdi. Meclis'te kadınların isyanını kürsüden dile getiren CHP'li Milletvekilleri Melda Onur ve Şafak Pavey bu kez sözlerini yazıyla söyledi. Kadın dayanışmasından güç alan Bayan Yanı'na yurtdışından da destek geldi. 19 yaşından itibaren Fransa'nın usta yönetmenlerinin, Truffaut ve Godard'ın yıllarca asistanlıgını yapmış sıra dışı bir kadın Christine Van de Putte ve Grasset Yayınevi'nin editörü Juliette Joste, Bayan Yanı Dergi 8 Mart Özel sayısı için öyle yazılar yazdı.

Bakırköy Kadın Cezaevi'nde atipik otizmli oğlu Ali Poyraz ile kalan annesi Zeynep Bakır, hapishanede çocuk büyütmeyi yazdı, Yırcalı kadınlar ise mücadelelerini anlattı.

Fıtrat, parmak ve ananas nerede biraraya gelir? Avukat Hülya Gülbahar bu sorunun yanıtını verdi. Şengül Hablemitoğlu yazılarıyla atarlandı, Leyla Alaton ise cesaretlendirdi.

Bayan Yanı 8 Mart Özel Sayısında yer alan isimler ise şöyle: Adalet Ağaoğlu, Ayça Çalkoparan, Atilla Atalay, Ayşen Baloğlu, Ayşe Özer, Banu Güven, Betül Yılmaz, Buket Uzuner, Christina van da Putte, Defne Koryürek, Duygu Yavuz, Ece Bulgur, Elif Nudşad, Elif Ada'nın Annesi, Emel Korkmaz, Eren Keskin, Ezgi Aksoy, Fahriye Yıldırım, Feyhan Güver, Funda Mentaloğlu, Gülsüm Elvan, Gülay Batur, Hatice Cömert, Hülya Gülbahar, İpek Özsüslü, İrem Afşin, Jale Sancak, Janset Karavin, Juliette Joste, Katina Karanikola,Leyla Alaton, Leyla Gediz, Maya Arakon, Melda Onur, Meryem Göktepe, Nur Yazgan, Ramize Erer, Raziye İçoğlu, Sayfı Sarısülük, Sedef Ecer, Sibel Bozkurt, Şafak Pavey, Şengül Hablemitoğlu, Yasemin Yalçın, ,Yırcalı Kadınlar, Zeynep Bakır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS