Berkin'in adının geçtiği kitap yayınlanmayacak

Berkin'in adının geçtiği kitap yayınlanmayacak

Kaynak Yayınları, 3 Kasım Pazartesi günü Twitter hesabı üzerinden Tamer Dursun'un kaleme aldığı Berkin ile Öfkeli Padişah isimli masal kitabının 33. İstanbul Kitap Fuarı’nda okurla buluşacağını duyurdu. Bunun üzerine, yine Twitter aracılığıyla bir açıklama yapan Elvan Ailesi, kitaptan haberleri bulunmadığını belirtip, "Şiir yazanlar bile bize danışırken hiç haberimiz olmayan bir kitabın basılıp satışta olması! Biz baskıdan önce görmediğimiz hiçbir kitaba 'Olur' demedik," ifadelerini kullandı. "Berkin üzerinden kimsenin siyasi ve maddi rant elde etmemesi için gayret ediyoruz" dedi.

Kaynak Yayınevi yöneticisi Sadık Usta yazarın kendilerini aileyle görüştüğü ve mutabık kalındığı yönünde bilgilendirdiğini ifade ederek, kitabın henüz basılmadığını, 30 sayfalık taslağın ise Elvan Ailesi'nin Twitter paylaşımları üzerine aileye ulaştırıldığını açıkladı. Ziyaretin ardından alınan ortak karar doğrultusunda kitabın baskısı durduruldu ve kitabın hiçbir şekilde basılmayacağı bildirildi.

Bu sırada Almanya'da yaşayan Tamer Tursun'un aileyle aylar önce telefonda görüştüğü fakat izin almadığı ortaya çıktı. Ailenin bu görüşmeye ilişkin ifadeleri şöyle: "Kitabın yazarı Almanya'da yaşıyor. Bizimle aylar önce bir telefon konuşması yapmış ve kendisine endişelerimiz, önceliklerimiz konusunda bilgi verilmiş. Bu şekilde bir iznimizin olamayacağı belirtilmiş. Ki bunu, bugün tartışmaların başlaması sonrasında, kendisi bizi arayarak anlattı... Yazarın anlattıklarına bakınca konuşmanın Mart veya Nisan ayında yapılmış olduğunu tahmin ediyoruz. Ve konu orada bizim için kapandığından (benzer şekilde 6-7 kişi daha reddedildi o dönem) bugün yaşananlar son derece üzücüdür. Kaynak yayınları yazara güvendiği için kitabı baskıya hazırlamış. Yazarın kötü niyetli olmadığına, biz de Kaynak Yayınları yöneticisi Sadık Usta'nın bu akşam evimize yaptığı ziyarette anlattıklarına dayanarak inanmak durumundayız. Kaldı ki gelirini sokak çocuklarına bağışlayacağını belirtmiş zaten. Kaynak Yayınları yönetimi, her şeye rağmen bu akşama kadar bize ulaşmak gereği duymamış olmaktan dolayı çok üzgün. Yayıncının böyle bir durumda ulaşma zorunluluğu olmadığı halde, başlıkta Berkin ismi yer aldığından bunu yapmalarının gerektiğini kendileri de ifade ederek, bu sebeple kendilerinin de eksiklerinin olduğunu ve eleştirilerimizi, endişelerimizi anladıklarını, tepkilerimizi anlayışıyla karşıladıklarını söylediler."

Kaynak Yayınlarının açıklaması

Yaz aylarında yayınevine bir dosya olarak sunulan Berkin ile Öfkeli Padişah kitabının konusu her açıdan olumluydu. Yazarın özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mesajlarının yanı sıra çocukların eğitimine yönelik mesajları da çok öğreticiydi. ;

Kitap masal formatında yazılmış. Masalda Berkin, öfkeli padişahtan korkmayan, çocukları kararlı olmaya sevk eden, haksızlığa ve zorbalığa karşı direnmeyi, ”hayır” demesini tavrıyla öğreten bir konumda betimleniyor. Berkin, öfkeli padişaha sorduğu bir bilmeceyle onun ülkeden defolup gitmesini sağlayarak ülkeyi mutluluğa kavuşturuyor.
Bu kitabın hazırlanma aşamasında yazara, Berkin’in ailesinin bu kitaptan haberli olması gerektiği söylenmiştir. Yazar Tamer Dursun, Berkin’nin ailesine ulaştığını ancak ”başlarının kalabalık olması” nedeniyle uzun boylu konuşamadıklarını, ama onlara telefonunu bırakarak haber beklediğini söylemiştir.
Bu aşamada yayınevi kitabın çizimlerini planlamış ve çizerin en son gönderdiği kapak görselini Cuma günü, (31 Ekim 2014 tarihinde) kamuoyuyla paylaşmıştır. 
Kitabın bir rant olarak planlandığı şeklindeki ithamlar kabul edilemez. Kitabın basımı kuşe, renkli ve kaliteli bir baskı olarak planlanmıştır; fiyatı 8 TL olarak belirlenmiştir; sadece basımı 3,5 TL tutmaktadır. Yayınevleri kitap piyasasına kitaplarını %45 iskontoyla verirler. Bu durumda yayınevi kitabı 4,5 TL’ye satmış olacaktı. Bunun içinde hem baskı ücreti hem çizere ödenen para bulunmaktadır. Eğer küçük de olsa bir  gelir olursa bu da yazarın belirlediği bir sokak çocukları derneğine bağışlanacaktı. Rant olarak ifade edilen durum bundan ibarettir.
Toplumların kahramanları ne yazık ki bugün hâlâ ölerek kahraman olmaktadırlar. Berkin de bunlardan biridir. O daha bugünden toplumun belleğinde yer etmiştir. Kitabın amacı bu durumu pekiştirmekten ibarettir.
Berkin hakkında masal, hikâye, şiir, türkü yazılmayacak da kimin hakkında yazılacak?
Bu kitabın yayımlanma aşamasında Berkin’in ailesinin olurunun yeniden alınması gerekliydi. Bu yapılması gereken bir görevdi ve kısmen ihmal edilmiştir. Ama bunu rant kavramıyla nitelendirenlere de şunu söylemek zorundayız: Tamer Dursun, yaşamını Almanya’da sürdüren ve bu kitabın, dolayısıyla yayınevinin ona sunacağı cüzi bir telif ücretine muhtaç olmayacak kadar gelir sahibi bir yazardır. Sosyal medya üzerinden yayınlar yapan, 8 şiir ve masal kitabı olan yazarın biyografisi incelendiğinde görülecektir ki ona yönelik linç girişimi büyük bir haksızlıktır. Biz kendi yaratıcı sanatçılarımıza bunu yaparak düşmanı hoşnut etmemeliyiz.
Tartışmaların başlaması üzerine Berkin’in ailesiyle, bizzat evlerinde bir görüşme yapılmış. Kitabın yayımlanmadığı, henüz bir tasarı olduğu, çizimlerin henüz yeni bittiği, sadece bir duyuru yapıldığı söylenmiş ve taslak baskılar da sunulmuştur.
Kaynak Yayınları Berkin Elvan’ın anısını zedeleyecek hiçbir girişimde bulunmayacaktır. Ailesini üzmek de haddimize değildir. Kendilerine, onlar kitabın basılmasını bizden istemedikleri sürece de yayımlamayacağımızı ifade ettik ve karşılıklı yanlış anlamaları giderecek bir duyuru yapma konusunda da anlaştık.
Saygılarımla

Dostlarımıza duyurulur!

Berkin Elvan'ın ailesinin açıklaması

Bugün hiç arzu etmediğimiz bir şekilde "Berkin ile öfkeli padişah" isimli bir çocuk masal kitabının basıldığını sosyal medyadan okuduk. Bu kitabın kitap fuarında satışa sunulacağı ve yazarının imza günü düzenleyeceği bilgisiyle karşılaştık.

Ardından sosyal medyadan "bu haliyle bir kitaptan haberimizin olmadığını" ve “bizden habersiz yayınlandığını” duyurduk.

Yayın evi yöneticisi Sadık Usta bey bize ulaştı ve kitabın yazarının kendilerine "bizimle konuşup, mutabık kaldığını" ifade ettiği için bu baskıyı hazırladıklarını belirtti.

Bize kitabın taslağını ulaştıracağını ve sonrasında görüşmek istediğini söyledi. Kitap taslağı elimize ulaştı akşamüstü. Evimize davet ettik ve sonrasında Sadık Usta (Kaynak Yayınları) evimize ziyarete geldi.

Görüşmemiz neticesinde;

- 1 - Kitap bir masal kitabı ve henüz basılmamış. Yaklaşık 30 sayfa. Taslak halinde. Kitap fuarındaki imza gününe yetişmesi planlanmış.
-
2- Yazarı Almanya'da yaşıyor. Bizimle aylar önce bir telefon konuşması yapmış ve kendisine endişelerimiz, önceliklerimiz konusunda bilgi verilmiş. Bu şekilde bir iznimizin olamayacağı belirtilmiş. Ki bunu, bugün tartışmaların başlaması sonrasında, kendisi bizi arayarak anlattı...
Yazarın anlattıklarına bakınca konuşmanın Mart veya Nisan ayında yapılmış olduğunu tahmin ediyoruz. Ve konu orada bizim için kapandığından (benzer şekilde 6-7 kişi daha reddedildi o dönem) bugün yaşananlar son derece üzücüdür.

3- Kaynak yayınları yazara güvendiği için kitabı baskıya hazırlamış. Yazarın kötü niyetli olmadığına, biz de Kaynak Yayınları yöneticisi Sadık Usta'nın bu akşam evimize yaptığı ziyarette anlattıklarına dayanarak inanmak durumundayız. Kaldı ki gelirini sokak çocuklarına bağışlayacağını belirtmiş zaten.

4- Kaynak Yayınları yönetimi, her şeye rağmen bu akşama kadar bize ulaşmak gereği duymamış olmaktan dolayı çok üzgünler. Yayıncının böyle bir durumda ulaşma zorunluluğu olmadığı halde, başlıkta Berkin ismi yer aldığından bunu yapmalarının gerektiğini kendileri de ifade ederek, bu sebeple kendilerinin de eksiklerinin olduğunu ve eleştirilerimizi, endişelerimizi anladıklarını, tepkilerimizi anlayışıyla karşıladıklarını söylediler. Ve bize “sizin kararınız nedir? Biz Berkin’in ailesinin üzüleceği, rahatsızlık duyacağı bir işin içinde olmayız, lütfen siz söyleyin” dediler.

Sonuç : Biz bu şekilde hazırlanmış haliyle bu taslağın kitap olarak basılıp dağıtılmasını istemediğimizi ve onaylamadığımızı söyledik. Kaynak Yayınları olarak bizim görüşümüzün onlar için esas olduğunu ve ailenin kararına saygı duydukları için kendilerinin bu kitap projesini yayınlanmayacaklarını, rafa kaldırılacağını belirttiler.

Bugün tartışma konusu olan “Berkin ve öfkeli padişah” isimli masal kitabı ailemizin isteği üzerine basılmayacak, yayınlanmayacak.

Sadık Usta bey hatıra olarak kalması için bize renkli fotokopi ile çoğaltılmış taslaktan 3 adet verdi.

Bu konu bizim açımızdan kapanmıştır.
Bilgilerinize sunulur.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS