Beyoğlu Belediyesi'nin yeni Okmeydanı planına bilirkişi incelemesi

Beyoğlu Belediyesi'nin yeni Okmeydanı planına bilirkişi incelemesi

Beyoğlu Belediyesi'nin "Okmeydanı'nı Champs-Elysees yapacak" dediği planın mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından yeni hamle geldi. İptal edilen planda değişiklik yapan Belediye yeniden çalışmalarına başladı. Belediyenin bu 1/5000 ölçekli bu nazım imar planı da Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyelerince yargıya taşındı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi de davaya bilirkişi heyeti atadı ve heyet Okmeydanı'nda inceleme yaptı.

CHP'li Meclis üyelerinin Okmeydanı 1/5000 ölçekli planlarının iptali için 6. İdare Mahkemesi'nde açtığı dava geçtiğimiz hafta sonuçlanmış, Okmeydanı planlarının iptal edildiği duyurulmuştu. Beyoğlu Belediyesi yaptığı açıklamada planda değişiklik yapıldığını, "iptal kararının eski plana yönelik olduğu, kararın herhangi bir geçerliliğinin olmadığını" savunmuştu.


Özal döneminde parayla aldık


İstanbul 4. İdare Mahkemesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede yeni plan çalışması yapıldığı ve dava konusu planların yürürlüğü kalmadığı tezine karşılık Okmeydanı'na Mimar Sinan ve Maltepe üniversitelerinden mimar ve şehir plancılarından oluşan bilirkişi heyeti atadı. Planları mahkemeye taşıyan Okmeydanı sakini Niyazi Arslan, bölgede incelemelerde bulunan heyete "Ne olacağımız, hayatımıza nasıl devam edeceğimiz belli değil. Planda insan faktörü göz ardı edilmiş" dedi.


Fikirtepe'de 4 yıldan bu yana çözülemeyen kentsel dönüşüm projesini örnek gösteren Arslan, "Emekliyim, bütün yatırımlarımız yok olacak. Turgut Özal döneminde burayı parayla aldık. Biz yerleştikten sonra burası şehrin ortasında kaldı, değer kazandı. Şimdi belediye burayı bize tekrar satmak istiyor. Bin 400 lira maaşla ödeme nasıl yapabilirim" diye konuştu.


Yeni plana da dava açacağız


Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyesi Eraslan Alkılıç Beyoğlu Belediyesi'nin 1/5000 ölçekli planlarda kiracıların durumu ve ticari alanların arttırılmasına yönelik iki maddenin değiştiğini söyleyerek, 12 Aralık 2014'te İBB Meclisi'nde geçen yeni 1/5000 ölçekli planın mağduriyetlerini gidermediğini belirtti. Alkılıç, yeni planın henüz askıya çıkmadığını belirterek "İtiraz hakkımız oluştuğunda ona da dava açacağız" şeklinde konuştu.


Bilirkişi heyetinin çalışmalarını izleyen 81 yaşındaki Ayşe Sıdıka Irmak gazetecilere "Burayı millet parasıyla aldı, kendisi yaptırdı. Burada oturanların çoğu emekli veya asgari ücretli çalışan. Onların derdi milleti sürmek. Zannetmesindeler ki burada millete yer verecekler" diye yakındı. Bilirkişi raporunun 2 ay içinde hazırlanması bekleniyor.


Ankara'da heyecan yaratan Cemil Çiçek iddiası


13 Şubat boykotuna yasak: 'Bu hareket Ak Parti karşıtıdır!'


Devlet Bahçeli: 'Davutoğlu, senin aklın başında mı?'


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS