Biber gazı nedeniyle kansere yakalanan Mehmet İstif hayatını kaybetti

Biber gazı nedeniyle kansere yakalanan Mehmet İstif hayatını kaybetti

Mersin'de Gezi eylemleri sırasında ağzına sıkılan biber gazı sonrası, bu gaz nedeniyle dil kökü kanserine yakalandığını iddia eden Mehmet İstif, tedavi gördüğü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti.

Yazılım Uzmanı Mehmet İstif, 17'nci Mersin Akdeniz Oyunları'nın açılış töreni öncesinde Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nda gerçekleşen Taksim Gezi Parkı protestolarına katıldı. Polisler, eylemcileri biber gazı ile müdahale edip, dağıttı.

Sıkılan biber gazından Mehmet İstif de etkilendi. Yakın mesafeden yüzüne biber gazı sıkılan İstif, ertesi gün yüzünde, ağzında oluşan kızarıklık ve şişlikler nedeniyle Toros Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Burada muayene edilen İstif'e enfeksiyon tanısı konulup, tedavisi için sprey türü ilaçlar verildi. Ancak Mehmet İstif'in ağzındaki yaralar daha da kötüleşti. Birkaç gün sonra Mehmet İstif, Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne gitti. Kulak burun boğaz polikliniğindeki muayenesinde 'alerjik reaksiyon' tanısı konulan Mehmet İstif, geçen 24 Temmuz'da aynı hastanede ameliyat edildi. İstif'in dilinde oluşan mukoza operasyonla temizlendi. Bu ameliyatın ardından İstif, konuşma ve beslenme güçlüğü çekmeye başladı.

Kanser teşhisi konuldu

Daha sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde tedavisine devam edilen Mehmet İstif'e biyopsi yapıldı. Dilindeki yaranın dil kökü kanserine dönüştüğü saptandı. Radyoterapi ve kemoterapi tedavisine başlandı. İstif yazılım işini yaptığı işyerini kapatmak zorunda kaldı.

Tedavisi altında bulunuyordu

Hastalığı ilerleyen Mehmet İstif, götürüldüğü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye alınmıştı. Kanser nedeniyle dilinin bir bölümü de alınan İstif, şiddetli ağrılar, enfeksiyon ve yüksek ateş nedeniyle ölüm kalım savaşı veriyordu.

Konuşamadığı için kendini yazarak ifade eden İstif son olarak kendisiyle 26 Nisan'da DHA muhabirlerinin yaptığı röportajda, "Devletten biber gazının sebep olduğu zararın giderilmesini istiyorum. Şu an savcılık bana gaz sıkan polisleri arıyor. Onlara emir veren polislerin soruşturulmasını da istiyorum." Diye yazmıştı.

Yaklaşık 40 gündür Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altında bulunan Mehmet İstif, bu gün yaşamını yitirdi. İstif'in çarşamba günü Mersin'de toprağa verileceği öğrenildi. Gezi eylemcisi Mehmet İstif olayı ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı'nın sürdürdüğü soruşturma ise hala sonuçlanmadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS