''Boğazladı, kurşunladı, ölümle tehdit etti ama hala serbest''

''Boğazladı, kurşunladı, ölümle tehdit etti ama hala serbest''

Geçtiğimiz ay İstanbul'da eşi tarafından 3 yerinden kurşunlanan H. T, "O önce boğazladı, sonra 3 yerimden kurşunladı. Bu iş yarım kaldı ama sonunu getireceğim diye tehdit etti" diyor. Olaydan sonra kaçan eşi H.T.'nin yakalandığı Gaziantep'te serbest kalmasına isyan ediyor. H.T, "Benim canım bu kadar mı ucuz" diye soruyor.

H.T. ve eşi bir süredir ayrı yaşıyordu. Genç kadın eşi tarafından 11 Ekim'de İstanbul'da sokak ortasında kurşunlandı. Görgü tanıklarına göre, ateşlenen tabancadan çıkan kurşunlardan 3'ü H.T'nin ayaklarına isabet etti. Hastaneye kaldırılan H.T günlerce tedavi gördü.. Olaydan sonra kayıplara karışan saldırgan H. T. ise Gaziantep'te yakalandı. Ancak, sevk edildiği Gaziantep Adliyesi'nde nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Saldırgan eşin "öldürmek değil, korkutmak amacıyla ateş ettiği" yolunda ifade verdiği öğrenilirken, saldırıda yaralanan H. T. hakkında İstanbul Barosu'nun girişimiyle koruma kararı çıkartıldı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. H.T bir süre sonra taburcu oldu. O şimdi, kendisini kurşunlayan eşinin dışarıda özgürce dolaşmasına akıl erdiremiyor. H.T, "Önce işyerime geldi. Boğazımı sıktı. Sonra beni takip edip ayaklarımdan kurşunladı. Kaçarken de bu iş yarım kaldı, sonunu getireceğim" diye tehdit etti" diye olanları anlatıyor ve "benim canım bu kadar mı ucuz" diye soruyor. H.T, en çok da 4 yaşındaki oğluyla telefonla dahi görüşememekten yakınıyor.


Sadece hayatını değil yüzünü de değiştirecek


"Şiddet uygulayan erkek takip edilmeli"


İstanbul Barosu Yönetim kurulu Üyesi ve İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, şiddete maruz kalan kadınlar için çıkarılan koruma kararına karşılık şiddet uygulayan erkeklere bu kararın çıkarılması gerektiğini belirterek "Erkeğin bu sistemle, nerelere gitti, ne yaptı diye takip edilmesi çok önemli" dedi. Tuskan, eşini yaraladıktan sonra tutuksuz yargılanan kişilerle ilgili olarak ise ceza hukukçularının yargılama yapılmadan hürriyetin tahdidine karşı çıktığını belirterek, "Ama şiddet varsa olayda bence bunun göz ardı edilmemesi gerekiyor. Kanunlar arasında çatışma, karşıtlık. Ama bu konuda devletlerin alması gereken tedbirler olumlu ayrımcılığın uygulanması, yaralama söz konusuysa daha farklı hükümler uygulanabilir" dedi.


İstanbul Barosu Yönetim kurulu Üyesi ve İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, kadına karşı şiddet konusunda değerlendirmelerde bulundu. Tuskan, Türk Ceza Kanunu 86. maddesi, vücut dokunulmazlığına karşı suçlar başlığı altında kasten yaralama suçunu düzenlediğini belirterek, 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmanın söz konusu olduğunu aktardı. Ancak Tuskan bu alt ya da üst soya veya eşe karşı işlendiğinde şikayet aranmadan cezanın yarı kat oranında artırıldığını belirtti. Bu şekilde yargılanan kişinin suç işlememiş dahi olsa cezası tecil edilemeyeceği için mutlaka bu kişiyi belirli bir süre hapiste tutmak gerektiğine dikkat çekerek, "Ama dosyasında bu durumun tam olarak anlaşılması gerekiyor. Çünkü her olay kendi içinde değerlendirilir. Ayrıca şiddet uyguladığı için bir koruma kararı varsa, belden aşağı yaralama bile olsa, bu öldürmeye yönelik yani göz dağı vermek, korkutmak, baskı altında tutmak... Bu durum yasalarımızda düzenlenmiş" diye konuştu.


Zehirli ayakkabıların fotoğrafları yayınlandı


TOKİ'den 'Ak Saray'ın maliyeti açıklanırsa ülke ekonomisi zarar görür' yanıtı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS