Branşlarına göre doktorlara yönelik şiddet araştırıldı

Branşlarına göre doktorlara yönelik şiddet araştırıldı

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan ankette katılan, jinekoloji ve kulak burun boğaz (KBB) hekimlerinin yüzde 80'i, aile hekimlerinin ise tamamının hastalardan şiddet gördüklerini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri merkezinde düzenlenen 3. Öğrenci Bilimsel Araştırma Kongresi'ne Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Atamanalp, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Kongrede Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencilerinin bir yıl içinde yaptıkları farklı konulardaki anket çalışmaları ve araştırmaları anlatıldı.


Öğrencilerden Kürşat Lider Düzgün, Taha Emre Ötügen, Ömer Faruk Balta, Salih Maranbaba ve Ebru Temel'in "Branşlara göre doktorların mesleklerinde memnuniyet arasında fark var mıdır?" konulu anket çalışmasında ilginç veriler elde edildi.


Ekip adına açıklama yapan Kürşat Lider Düzgün, hekimlere uygulanan şiddet haberlerinin artmasından dolayı mesleki memnuniyeti araştırmaya karar verdiklerini bildirdi.


Düzgün, doktorlarda mesleki memnuniyetin hekim-hasta ilişkisini ve sağlık hizmetleri kalitesini etkilediğini belirtti. Ankette yaş ortalaması 32 olan 60 hekime mesleklerinden memnun olup olmadıkları, neden doktorluğu tercih ettikleri ve şiddet görüp görmedikleri sorularını yönettiklerini anlatan Düzgün şunları söyledi:


"Doktorların en düşük yıllık geliri 48, en yükseği ise 140 bin lira. 60 doktordan mesleğinden memnun olmayan sayısı 9, kararsız sayısı ise 6. Mesleğinden en fazla memnun olanlar göz doktorları ve psikiyatrlar. En az memnun olanlar ise dahiliye doktorları. Jinekoloji ve kulak burun boğaz hekimlerin yüzde 80'i hastalarından şiddet gördüğünü belirtiyor. Bu şiddet fiziksel, sözlü yada psikolojik olabilir. Aile hekimlerinin tamamı 'şiddet gördünüz mü?' sorusuna 'evet' yanıtını verdiler."


Adana'da kadın doğum doktoru darp edildi


Başkentte doktoru bıçakla tehdit


Doktor hemşireye makasla saldırdı


Hasta yakını doktor ve hemşireye saldırdı!


Kadınlar hamile doktoru dövdü


Hakkari'de doktorun darp edilmesiyle ilgili inceleme

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS