Bülent Arınç: "Bu içimizde bir uktedir"

Bülent Arınç: "Bu içimizde bir uktedir"

Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın son kez başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, ""Cumhurbaşkanlığı Köşk'ünde bir devir teslim töreni yapılacaktır. Bu, bu dönem için ilklerden birisidir ve fevkalede önemlidir. Bildiğiniz gibi Abdullah Gül'ün 2007 yılında 28 Ağustos'ta yapılan toplantıda seçilmesine müteakip Ahmet Necdet Sezer, Köşk'ün kapılarını kapatmış ve bir devir teslim töreni yapmamıştı. Bu 7 seneden beri içimizde bir uktedir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 61'inci hükümetin son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Bülent Arınç istifa haberlerine cevap verdi


Arınç, şunları söyledi; "Mevcut bakanların bu dönem ve gelecek döneme ilişkin düşünce, temenni, arzu ve isteklerini bildirdiği bir toplantı oldu. Irak'taki son gelişmleri Libya'daki son gelişmeleri çözüm süreci ile ilgili konuları iç ve dış bazı gelişmeler görüşüldü. Biz de bir bakıma başkanımızla vedalaşmış olduk. İnşallah yeni kurulacak hükümetimizin de aynı şekilde bugüne kadarki hükümetlerimizin başarı trendini çok daha yükseklere çıkaracağını ve inşallah çok daha başarılı olacağını ümit ettiğimizi ifade ettik. İnşallah 2015 seçimlerinde de yine Adalet ve Kalkınma Partimizin iktidar olarak bu süreci milletimizin istediği çizgide tekrar yücelteceğini ve başarılarla dolu bir hükümetler dönemi açılacağını ifade ettik. Bu şekilde toplantımız sona erdi."


Parkta sarılmak yasak dayağı


Dünyayı şok eden fotoğraflar


"Sayın Davutoğlu'na tebriklerimizi ilettik"


Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanlığı için adaylığını değerlendiren Arınç şöyle konuştu: "Geçtiğimiz günlerde Ak Parti içerisinde yapılan değerlendirme toplantılarında, istişare toplantıları sonucunda sayın başkanımız Genel Kurul'da aday oalrak sayın Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nun aday olarak gösterilmesine karar verildiğini ifade etti. Bu neredeyse bütün toplantılarda istişare sonuçlarında ve yetkili organlarımızda yapılan çalışmalarımız  sonucuydu.


Hepimiz tarafından büyük bir takdirle ve büyük bir beğeni ile karşılandı. Dışişleri Bakanımız, Genel Başkanımız olarak seçilmesi ve daha sonrada kendisine Başbakanlık görevinin verilecek olması hepimize büyük bir sevinç meydana getirdi. Sayın Davutoğlu'na tebriklerimizi ilettik. Daha önce de esasen görüşmüştük. Bugünkü toplantıda bütün Bakan arkadaşlarımız sayın Davutoğlu'na hem Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanlığı için hem daha sonrası muhtemel başbakan olarak en kısa sürede atanacak olmasından dolayı tebriklerimizi, başarı dileklerimizi de ifade ettik."


"Olağanüstü bir genel kurul yapacağız"


Arınç şöyle devam etti; "27 Ağustos'ta yapılacak AK Parti Olağanüstü Kongresi bildiğiniz gibi başkanımızın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle aynı zamanda genel başkanlık koltuğunun boşalacak olması ile ilgidilir. 28'inde and içerek görevine başladığında hem milletvekilliği hem de partiyle olan ilişiği de kesilmiş olacaktır. Dolayısıyla bir gün önce yeni genel başkanımızda kongrede seçilmiş olması gerekmektedir. Bu kongre çalışmalarını genel merkezimiz yönetiyor.


Genel başkan yardımcılarımızdan Süleyman Soylu başkanlığında bir ekip bu kongrenin mükemmel olması için yapılması gereken tüm çalışmaları koordine ediyorlar. Aldığımız sonuçlar da gösteriyor ki bütün Türkiye'den gelecek binlerce insanla sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın dikkatinde olacak bir olağanüstü genel kurul yapacağız. Sadece genel başkanlık seçimi yapılacak. İnanıyoruz ki ittifakla oy birliği ile Davutoğlu AK Parti'nin yeni genel başkanı olarak o gün seçilmiş olacaktır. Buna ilişkin açıklamalar değerlendirildi. Esasen basının da bütün dikkati 27 Ağustos'ta Ankara Arena da yapılacak AK Parti Olağaüstü Genel Kurul toplantısında olacak."


"Bu 7 seneden beri içimizde bir uktedir"


Toplantıda çözüm sürecinin görüşüldüğünü belirten Arınç, "Daha sonrasında Çözüm süreci de görüşüldü. 28 Ağustos'ta bildiğiniz gibi TBBM Başkanımız Meclis'i and içme töreni için olağanüstü toplantıya çağırdı. O gün saat 14:00'te bu toplantı yapılacak. Onun öncesinde kendileirne mazbataları takdim edilecek. YSK'nın aldığı kesin sonuçların açıklanması muhtemelen o gün olacak. 14:00'teki töreni mütakiben de Cumhurbaşkanlığı Köşk'ünde bir devir teslim töreni yapılacaktır" dedi.


Arınç, "Bu, bu dönem için ilklerden birisidir ve fevkalede önemlidir. Bildiğiniz gibi Abdullah Gül'ün 2007 yılında 28 Ağustos'ta yapılan toplantıda seçilmesine müteakip Ahmet Necdet Sezer, Köşk'ün kapılarını kapatmış ve bir devir teslim töreni yapmamıştı. Bu 7 seneden beri içimizde bir uktedir. Seçilen bir Cumhurbaşkanını bir karşılama ve and içme töreninin yapılmaması demokrasimiz adına da millet iradesi adına da fevkalede ayıplanacak bir davranıştı. Bugün hem onu telafi etmek hem de 7 sene başarı ile Cumhurbaşkanlığı yapmış bir değerli insana karşı vefa borcumuzu göstermek üzere Köşk'te güzel, dikkat çekici bir devir teslim töreni yapılacaktır" diye konuştu.


"Baraj kapaklarının açılmasıyla..."


Arınç, Siirt'teki baraj faciasına ilişkin şunları kaydetti; "Siirt'te Alkumru barajının kapaklarının açılmasından sonra orada piknik yapan yurttaşlarımızdan maalesef suların bir anda kabarmasıyla hayatlarını kaybedenler oldu Valilğimizden ve ilgili kurumlardan aldığımız habere göre olaydan 12 kişi etkilendi. Bunalrdan 6'sı kurtarıldı 5'i maalesef hayatını kaybetti. 10 yaşlarında bir kız çocuğumuzu aramaya devam ediyoruz. Bu olaydan doalyı da fevkalede üzgünüz. Hayatlarını kaybeden yavrularımıza kardeşlerimize, yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Limak Holding'in işlettiği bir barajdan bahsediyoruz. 


Elektrik üretimi için aynı anda 2 ünitenin çalıştırılması talimatı veriliyor. Her zamanki uygulamalardan biri yapılıyor ve kapakların açılmasından takriben 15 dakika önce uyarı sirenleri çalınıyor. Buna rağmen farkında olunmadığı için veya da bir anda suların gelebileceği düşünülmediği için 15 dakika sonra su kapaklarının açılmasıyla da olaydan yurttaşlarımız etkileniyorlar. Bütün bunlara rağmen Enerji Bakanlığımız olayla ilgili inceleme yapmaktadır. Ayrıca Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da adli ve Vvalilik tarafından da idari soruşturmalar başlamış bulunmaktadır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS