Burhan Kuzu erken seçim formülünü açıkladı

Burhan Kuzu erken seçim formülünü açıkladı

A Haber’de yayınlanan programda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Burhan Kuzu, 'Türkiye hangi formülle seçime gidebilir' sorusuna cevap verdi.

A Haber’de yayınlanan Toplumsal Hafıza programında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Burhan Kuzu, 'Türkiye hangi formülle seçime gidebilir' sorusuna cevap verdi.


Kuzu, şunları söyledi:


"Koalisyon hakikaten kurulamıyorsa Pazartesi günü de, 4 partinin 4'ü de ortak bir önerge versinler. Oy birliği ile ne yapalım; halka gidip 'Tamam bakın ortalık böyle, şu verdiğiniz yüce kararı bir kez daha gözden geçirin tablo bu' demeli, diyebilmeli bence. Yani siyasette seçimden kaçarak bir yere varamaz. Bu açıdan bu yol olmamalı ama bu yol olacaksa da olur sonuç itibari ile.


45 günde hükümet kurulmamışsa seçime gidilir


Anayasa diyor ki; seçim oldu, 45 gün hükümet kuramadın veya hükümet düştü, başka bir şey istifa etti. Gene 45 günde kuramadın, her ne sebep olursa olsun başladığı günden itibaren 45 günde kuramamışsan; Cumhurbaşkanı, Başbakan ile görüşür seçime gider. Eskiden bu 45 günlük süre 30 gündü de yetişmez filan diye 45'e çıkardılar sonra, daha sonraki yapılan değişiklikte. Demek istediğim bu süreç Cumhurbaşkanımızı aşan, seni beni aşan, anayasanın kendi hükmü. Hiçbir güç bunu durduramaz. Yani söyle bir şey yok; 45 günlük süre doldu, 1-2 sene gitsin bakalım, önümüz açık… Böyle bir şey yok! Ama 45 günlük süre doldu, bir süre bekleyebilir. Beklemese de niye beklemedin diyemezsin. 45 gün doldu mu kararını ver. Ama birkaç gün görüşme olacağı için Meclis Başkanı ile filan olabilir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS