Caferi Camisinde elektrik kesilmesini protesto

Caferi Camisinde elektrik kesilmesini protesto

Bağcılar İmam Ali Camii, yaklaşık 20 bin lira olan 5 yıllık elektrik borcu yüzünden elektriksiz kaldı.

Bağcılar İmam Ali Camii, yaklaşık 20 bin lira olan 5 yıllık elektrik borcu yüzünden karanlıkta kaldı. TEDAŞ tarafından dün elektrikleri kesilen caminin cemaati, mum ışığında kıldıkları akşam namazının ardından, cami önünde toplanarak borcu ödemediği ileri sürülen İlçe Müftüsü'nü protesto etti.


Çoğunluğu gençlerden oluşan eylemci grup, yumruklarını havaya kaldırarak slogan attı. Camiden çıkan imam İbrahim Şeren ise eylemci gençlere seslenerek, taşkınlık yapmamaları yönünde uyardı.


İmam İbrahim Şeren, 'Şia gençliği vatanına, bayrağına bağlı olduğu kadar, dinine bağlıdır. Kirli ellerini bu gençlerin üzerinden kaldırmaları gerekenler, kaldırmalıdır. Kardeş kanı akıtmayı hedefleyenlere devlet yetkilileri bu ülkenin bütün şehirlerinde dur demeli ve bu zihniyeti görevden almalıdırlar şeklinde konuştu.


Basın mensuplarının soruları üzerine, İmam Ali Camii Derneği Başkanı Musa Şeren ise 'Bağcılar Müftülüğü'nün ödemediği elektrik faturasını TEDAŞ ödememizi istiyor. Kaymakamımız ile görüştük, yapılanı doğru bulmadığını söyledi. Bağcılar Müftüsü 'Bu camilerin 5 yıl önce Diyanet'e devrini istedim. Devretmedikleri için elektriklerini ödemiyoruz' dedi. Dün elektriklerimiz kesildi. Ezan okumuyoruz. Mumlarla namaz kılıyoruz. Zorlanıyoruz. 35 yıllık bir camidir. 30 yıldır elektriği Diyanet tarafından ödenmiş. Son 5 yılın faturasını bizim ödememiz isteniyor. Diğer illerde de Diyanet tarafından ödeniyor. Bu müftünün mezhebi bir takıntısı var galiba. Bağcılar Müftülüğü'nün aldığı kararla ilçedeki 3 camide böyle bir şey var. Bizden camilerin Diyanet'e devrini istiyorlar dedi.


Grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS