Çavuşoğlu: Gülen'le ilgili kırmızı bülten yayımlanacak

Çavuşoğlu: Gülen'le ilgili kırmızı bülten yayımlanacak

Çavuşoğlu: Gülen'le ilgili kırmızı bülten yayımlanacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili "Mahkeme kararları var. Adalet Bakanlığı kırmızı bülten yayımlayacak" dedi. Çavuşoğlu, Gülen'in iade edilmesi gerektiğini de vurguladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, Fettullah Gülen ile ilgili kırmızı bülten kararının bakanlığa henüz gelmediğini belirterek, "Şu ana kadar karar bize gelmedi. Mahkeme karar verdi. O kararı biz uygulayacağız" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, annesi Fatma Çavuşoğlu'nun ölümünün 3'üncü yıldönümü dolayısıyla babası Osman Çavuşoğlu'nun Alanya'nın Türkler Mahallesi'ndeki evinde okutulan mevlide katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, babası Osman Çavuşoğlu ve kardeşleri Ahmet Çavuşoğlu, Hasan Çavuşoğlu, Hayri Çavuşoğlu, Şükrü Çavuşoğlu ve Aydın Çavuşoğlu ile birlikte taziyeleri kabul etti.

Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer ve Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu'nun da yer aldığı mevlidin ardından katılanlara yemek ikram edildi.

'PASAPORT İPTAL EDİLDİ'

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, mevlide katılanlara teşekkür etti.

Bir gazetecinin 'Fethullah Gülen'in yeşil pasaportunun iptal edilmesi söz konusu. Bu konuda ABD Dışişleri Bakanlığı'na müracaatta bulunacak mısınız?' sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Bu işlemler tamamlandı zaten. Pasaport iptal edildi. Dışişleri Bakanlığımız bu tür durumlarda zaten hangi ülke olursa olsun işlemlerle ilgili gerekli bilgileri veriyor. Pasaport iptal olduktan sonra da ABD'ye bilgi verildi" dedi.

'HUKUKİ SÜREÇ İŞLEYECEK'

'Bu sahte beyanla ilgili bundan sonraki süreç ne olacak? ABD'nin uluslararası hukuka göre ne yapması gerekiyor?' sorusuna Bakan Çavuşoğlu, "Mahkeme kararları var. Adalet Bakanlığı kırmızı bülten yayımlayacak. Daha sonra süreç hukuki belgeler üzerinden işleyecek" diye yanıt verdi.

Fethullah Gülen'in iade edilmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, "Zaten aramızda da anlaşma var. Hepimizin üye olduğu uluslararası hukuk ve sözleşmeler var. ABD ile de hem anlaşmamız hem de işbirliğimiz var" dedi.

BOZDAĞ: "KARARI BİZ UYGULAYACAĞIZ"

Habertürk'te gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, Fettullah Gülen ile ilgili kırmızı bülten kararının bakanlığa henüz gelmediğini belirterek, "Şu ana kadar karar bize gelmedi. Mahkeme karar verdi. O kararı biz uygulayacağız. ABD'nin yaklaşımının olumlu olmasını bekliyoruz. Fettullah Gülen'in Türkiye'ye iadesini talep ediyoruz. Bekliyoruz. İade etmeyeceklerse, ülkenizden bunu çıkarın diyoruz. Nereye gider onu tabi biz bilemeyiz. ABD ile olan dostluk ilişkileri çerçevesinde bunu bekliyoruz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Komik gazete küpürleri