CHP aday belirleme yöntemi için YSK'ya başvurdu

CHP aday belirleme yöntemi için YSK'ya başvurdu

CHP Parti Meclisinin (PM) erken seçim öncesi aday belirleme yönetmeliğinde yaptığı değişikliğin, görüşü sorulmak üzere YSK'ya gönderdi. YSK, parti meclisinin aldığı kararı uygun buldu.

CHP, aday belirleme yöntemi için YSK'ya başvurdu. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yaptığı açıklamada, hafta sonu gerçekleştirilen PM'de, aday belirleme yönetmeliğinde değişikliğe gidildiğini hatırlattı. Değişikliğin, görüşü sorulmak üzere YSK'ya gönderildiğini belirten Tekin, "Karar henüz gelmedi ancak ben olumlu olacağını düşünüyorum" dedi.


Erken seçim kararını da değerlendiren Tekin, CHP olarak böyle bir seçim hükümetinin içinde olmayacaklarını defalarca ifade ettiklerini söyledi. "Bir erken seçimde, millete bu bedeli ödetenlere millet de bedel ödettirecektir" diyen Tekin, seçim kampanyasına yönelik bir planlamayı ise henüz yapmadıklarını dile getirdi. Tekin, "Her gün yangının olduğu yerde nasıl miting yapacaksanız? Olağanüstü dönemde bir seçim yapacağız. Bu seçim sadece bir kişinin arzusu üzerine yapılıyor. Bu seçim sivil toplum kuruluşlarının talebi değil, siyasi partilerin talebi değil, Sayın Davutoğlu'nun hiç değil. Sayın Erdoğan'ın özel talebi üzerine Türkiye bir maceraya sürükleniyor" diye konuştu.


CHP PM'de alınan karar


CHP Parti Meclisi pazar günü yaptığı toplantıda aday belirleme yönetmeliğindeki değişiklik önerisini kabul etmiş, bu değişiklik sonrası erken seçimde "ön seçim" yapıp yapmaması gerektiğini YSK'ya sormaya karar vermişti. YSK'nın onay vermesi durumunda CHP, erken seçimde adaylarını ön seçim yapmadan belirleyecek.


Bu arada PM'de aday belirleme yöntemi hakkında da Kılıçdaroğlu'na tam yetki verilmişti. CHP'de, yapılan değişiklikle aday belirlemeyi düzenleyen yönetmeliğe "seçimin yapıldığı tarihin ardından bir yasama yılı tamamlanmadan, seçimlerin yenilenmesine karar verilirse aday belirleme yöntemlerine ilişkin kota uygulanmayabilir" maddesi eklendi.


Toplantıda PM üyelerinin büyük çoğunluğunun değişikliğe "evet" oyu verdiği belirtilirken, bazı üyelerin ise karşı çıktığı öğrenildi.


CHP tüzüğüne göre, milletvekili seçimlerinde adayların yüzde 85'i ön seçimle belirlenirken aday belirlemede uygulanacak yöntemlerle ilgili hususlar yönetmelikle düzenleniyor.


YSK'dan yanıt


YSK, CHP'nin erken seçimde milletvekili adaylarını ön seçim yapmadan belirleme konusunda Parti Meclisi'nin aldığı kararı uygun buldu. CHP Parti Meclisi pazar günü yaptığı toplantıda aday belirleme yönetmeliğindeki değişiklik önerisini kabul etmiş, bu değişiklik sonrası erken seçimde "ön seçim" yapıp yapmaması gerektiğini YSK'ya sormaya karar vermişti. Başvuru dün yapılmıştı. YSK, CHP'ye jet hızıyla cevap verdi. YSK'nın bu kararı ile CHP, erken seçimde adaylarını ön seçim yapmadan belirleyecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS