CHP’li Yarkadaş: "AKP, Kadıköy halkını Kurbağalıdere ile cezalandırıyor"

CHP’li Yarkadaş: "AKP, Kadıköy halkını Kurbağalıdere ile cezalandırıyor"

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, maruz kaldığı çevre kirliliği ile insan sağlığını tehdit eden Kurbağalıdere’nin AK Parti tarafından istediği oyu alamadığı Kadıköy halkına karşı bir cezalandırma aracı olarak kullanıldığını söyledi. Yarkadaş, dere ıslahının yapılmamasıyla CHP’ye yüksek oranda oy veren Kadıköy halkının bilinçli bir şekilde örtülü cezaya maruz bırakıldığını savundu. Kadıköy halkı zehir saçan dere için bugün eylem yapacak.

Yarkadaş, daha önce araştırma önergesi verdikleri

hata sonucu Kurbağalıdere açık bir kanalizasyona dönüşmüş durumdadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıldır bitirilemeyen ıslah çalışmaları çevre ve tüm canlıların sağlığını tehdit hale gelmiştir.”


Millevekili Yarkadaş önerge kapsamında, “İlgili ıslah çalışmalarının bitirilmemesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ettiği firmanın yanlış uygulamaları olduğu ifade edilmektedir. Bu konuda bakanlığınız tarafından açılmış bir soruşturma var mıdır?, Kurbağalıdere’nin çevre ve insan sağlığına verdiği zararların tespit edilmesi için bakanlığınızın diğer bakanlıklarla yürütmüş olduğunuz bir çalışma var mıdır ? Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu bölgeden yüksek oy almasının 3 yıldır bitirilemeyen ıslah çalışmalarıyla bir ilişkisi var mıdır? Bu yöntemle CHP’nin yüksek oy aldığı Kadıköy halkına örtülü ceza mı uygulanmaktadır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini yaptığı ve işi verdiği firmanın adı nedir?” sorularını yönetti.


Kadıköylüler eylem yapacak


Bu arada Kadıköy halkı, CHP Milletvekili Yarkadaş’ın hakkında soru önergesi verdiği Kurbağalıdere’nin ıslahı için eylem yapacak. Kurbağalıdere için Kadıköy Kent Dayanışması tarafından yapılan çağrıda, Kurbağalıdere'nin çevresindeki tüm canlıları ve Marmara Denizi'ni zehirlediği belirtildi. Bugün akşam saat 19.00’da yapılması beklenen eylemde Kadıköy halkı Kurbağalıdere’nin ıslahını talep edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS