CHP'li Atilla Kart'tan "MİT'te tasfiye süreci" iddiası

CHP'li Atilla Kart'tan "MİT'te tasfiye süreci" iddiası

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Ak Parti'den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etmesini değerlendirirken, "MİT Müsteşarı'nın milletvekili aday adayı değil adayı olmasıyla, MİT bünyesinde Recep Tayyip Erdoğan odaklı yeni bir tasfiye süreci, oradaki o kara kutuyu sıfırlama ve yeni kara kutular inşa etme süreci olacak" dedi.

Parti İl binasında düzenlediği basın toplantısında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın istifasını değerlendiren CHP Konya Milletvekili Atilla Kart şöyle konuştu:


"MİT Müsteşarı'nın aday olması önemli bir olaydır. Bunun çok önemli anlamı vardır. Sonuçları olacaktır. MİT Müsteşarı deyince hem AKP'nin hem de Türkiye'nin kara kutusu olan bir kişiden, bir yapıdan, bir kurumdan bahsediyoruz. MİT Müsteşarının Milletvekili aday adayı değil, adayı olmasıyla MİT bünyesinde Recep Tayyip Erdoğan odaklı yeni bir tasfiye süreci, oradaki o kara kutuyu sıfırlama ve yeni kara kutular inşa etme süreci olacak. Ama bu arada devletin hafızası varsın yok olsun, önemli değil. Zaten 12 yıldır yapılan bu."


"Milli Piyango idaresi dava açacakmış"


Yurt dışına kaçan bir Milli Piyango mensubunun itiraflarını açıklamasının ardından Milli Piyango İdaresi'nin kendisine dava açacağını ifade eden Kart, "Milli Piyango İdaresi asıyor, kesiyor. Dava açmaktan bahsediyorlar. Ben halkın adına, milletin adına hesap soruyorum. Halk adına, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına hesap vermesi gereken o kurum milletin vekiline hesap sormaya gayret ediyor. O cesareti nereden alıyor? O cesareti iktidardan alıyor, ağabeylerinden alıyor. Biz de diyoruz ki sen benim siyaseten muhatabım değilsin. Benim muhatabım Maliye Bakanı'dır hükümettir" diye konuştu.


"Zorlu, kaş yapayım derken göz çıkarmıştır"


AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu'nun, Ereğli İlçesi'nde katıldığı 'Sürü yönetimi' eğitim programında söylediği "Yöneticilik itibarıyla, bir çobanla Başbakan arasında fark yoktur" sözlerini de eleştiren Kart, şunları söyledi:


"Sayın Cem Zorlu aslında şuur altını ifade ediyor. AKP gerçeğini, yönetim anlayışını, zihniyetini ifade ediyor. Siz yolsuzlukları yapıyorsanız, kurumsal hale getiriyorsanız, hukuksuzluklar yapıyorsanız, temel hak ve özgürlükleri tehdit altına alıyorsanız, toplumu kuşatıp ayrıştırıyorsanız, bu da nedir? Bu da toplumu koyun yerine koymaktır. Şu anda AKP'nin yaptığı budur. En üst düzeyde yapılan budur. Cem Zorlu da bunun mahalli ölçeğini ifade etmiştir. Bunun daha dar bir ölçeğini ifade etmiştir. Kaş yapayım derken göz çıkarmıştır. Ama aslında yönetim anlayışı zihniyeti anlamında özünü ifade etmiştir. Demokrasiye bakışındaki, vatandaşa bakışındaki sığlığı, yüzeyselliği, gayri samimi tutumu, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın' söyleminin koskoca bir takkiye olduğunu, o noktada da dürüst olmadıklarını sayın Cem Zorlu, veciz bir ifadeyle ve maalesef insanlarımızı aşağılayarak ve bir ayrımcılık yaparak kendi gerçek düşüncelerini bir anlamda itiraf etmiştir. Vatandaşımız da bunun hesabını sandıkta soracaktır. Koyun mu değil mi onun cevabını verecektir."


Hakan Fidan istifa etti


Haluk Koç'tan Davutoğlu'na 'kumpas' yanıtı


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS