CHP'li Hamzaçebi: "İstifa erdemli bir seçenek olarak önlerinde"

CHP'li Hamzaçebi: "İstifa erdemli bir seçenek olarak önlerinde"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Soma'daki maden faciasına ilişkin, "Facia elbette ki araştırılacaktır ama önce hükümet bunun hesabını vermelidir. İstifa seçeneği sorumluların önünde erdemli bir seçenek olarak durmaktadır" ifadesini kullandı.

Hamzaçebi, yazılı açıklamasında, Soma'daki faciaya kadar, geleceğe umutla bakan bir Türkiye'de yaşadıklarını düşündüklerini ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla 200 yıl geride olduklarınının anladıklarını ileri sürdü.

Türkiye'nin AB'ye tam üyelik gibi bir hedefinin olmadığını anladıklarını savunan Hamzaçebi, "Bu kazalar 18. yüzyılın Avrupa ülkelerinde de oluyordu diyerek ülkemizi iki yüzyıl geriye götüren bir zihniyetin AB hedefi olamaz" iddiasında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, iş kazalarıyla ilgili değerlendirmelerini eleştiren Hamzaçebi, "Bunların, tarihte yapmış oldukları
zulüm ve haksızlıkları kader kavramı üzerinden meşrulaştıran Emevi Sultanı Muaviye'den bir farkı yok. İhmali dini referanslarla, İslami çağrışımlarla kader olarak anlatmak, dini siyasete alet etmekten başka bir şey değildir" görüşünü savundu.

Böyle günlerde acıları paylaşılması gerektiğini belirten Hamzaçebi, açıklamasında şu iddialara yer verdi:

"Ancak gördük ki Soma'ya tantanayla, koruma ordusuyla, tekmeci müşaviriyle güya acı paylaşmaya gidenler, vatandaşın kendisine olan öfkesinin acısını yumrukla, tokatla vatandaştan çıkarıyorlar. Başbakan'ın fiili saldırısının yetmediği yerde müşavirler tekmeyle işi tamamlıyorlar. Onlara göre acı içinde de olsan 'sultan'a biat edeceksin. Elleri sevmeye değil dövmeye alışkın olanlar, 'fıtrat'ında iyilik olmayanlar acıları paylaşamazlar. AK Parti'de, hükümette sağduyu sahibi kişiler olduğunu biliyoruz. Onlardan Başbakan'a en azından 'çık bari bir özür dile' çağrısını yapmalarını beklemek mümkün ise de galiba bu gerçekleşmeyecek. Onlar Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasıyla partinin rahatlayacağını umuyorlar. Ancak umutları boşa çıkacak. Erdoğan Soma'da neden cumhurbaşkanı olamayacağını, milletin onu neden seçmeyeceğini, bırakalım cumhurbaşkanlığını başbakanlığın bile kendisine fazla olduğunu bir kez daha kanıtladı."

AK Parti'nin, Soma'daki maden faciasının araştırılması için TBMM Başkanlığı'na sunduğu Meclis Araştırma Önergesine de değinen Hamzaçebi, "AKP bu önergeyi verirken şirket sahibi maden ocağında 'yaşam odası' olmadığını itiraf ediyordu. AKP'nin önergesinin tek bir amacı var. Facianın sorumluluğunu denetimi yapan müfettişe ve muhtemelen işletmenin ölmüş olan müdürüne yıkarak hükümeti siyasi sorumluluktan kurtarmak. Facia elbette ki araştırılacaktır. Ama önce hükümet bunun hesabını vermelidir. İstifa seçeneği sorumluların önünde erdemli bir seçenek olarak durmaktadır" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS