CHP'li Koç: Olumlu-olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz

CHP'li Koç: Olumlu-olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz

AK Parti ile CHP arasında koalisyon kurma amacıyla yapılan görüşmelerin sonuncusu Ankara Palas Devlet Konukevi'nde yapıldı. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "Olumlu-olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz. Biz yaptığımız tespitleri biliyoruz. Bazı konularda ciddi temel farklılıklar var. Örtüşen konular da var" dedi.

Yaklaşık 7 buçuk saat süren görüşme sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, dış politika, iç ve dış güvenlik ve eğitim sisteminin masada olduğunu açıkladı.


Haluk Koç, oldukça yoğun bir görüşme trafiğiyle yapılan görüşmeler sonrası kendilerine verilen görevi bu akşam itibariyle sonlandırdıklarını dile getirerek şunları söyledi; "Bugün dış politika, iç ve dış güvenlik ve eğitim sistemi üzerindeki görüşlerimizi ilettik. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunlar ve bir hükümet kurma ihtiyacının tartışıldığı günlerden geçiyoruz. Böylesi bir görüşme düzeneğini bu akşam tamamlamış oluyoruz. Biz genel başkanımıza o günün muhasebesini rapor olarak sunuyoruz. Bu toplantıyla ilgili değerlendirmemizi de yarın kendisine sunacağız. CHP, temel sorumluluklarımızı bilerek, ülkenin sorunlarını analiz ederek bu sorumluluğumuzu yerine getirdi. Bundan sonrası hükümet kurma görevi alan sayın Ahmet Davutoğlu'nun alacağı karara bağlı. Daha sonra CHP'ye yönelik bir talep olursa bu değerlendirilecek. Biz bize verilen görevi bu akşam itibariyle sonuçlandırmış oluyoruz."


Koç, görüşmelerin olumlu mu yoksa olumsuz mu geçtiği yönündeki bir soru üzerine ise; "Olumlu-olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz. Biz yaptığımız tespitleri biliyoruz. Bazı konularda ciddi temel farklılıklar var. Örtüşen konular da var. Bunlar liderlere iletilecek, ondan sonra partimizin yetkili kurullarına iletilecek. Biz çalışmamızı yaptık. Ülkenin hükümetsiz kalmamasının ev ödevini, siyasi sorumluluğunu yerine getirmiş oluyoruz" diye konuştu.


Ömer Çelik: Hepsi tamamlandı


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise, CHP ile yürüttükleri koalisyon görüşmelerine ilişkin olarak şunları söyledi: "Bize verilen görev çerçevesinde, üstünden geçmemiz gereken bütün konu başlıklarını tamamlamış bulunuyoruz. Hepsi tamamlandı. Heyetler olarak, genel başkanlarımıza ve partilerimizin yetkili kurullarına gerekli sunumu yapacak duruma gelmiş durumdayız. Bu günkü toplantının da sonuçlarını, anlaşılan konular, anlaşılmayan konular, genel başkanların takdirine bırakılacak konular şeklinde, üç aşamada hazırlığını tamamlayacağız. Toplamda, bütün bu görüşmeleri bu çerçevede genel başkanımıza ve partimizin yetkili kurullarına sunacağız. Sonuçta genel başkanımızla birlikte, partimizin yetkili kurulları karar verecekler. Eğer bir koalisyon görüşmesine geçilmesi için, bu ön görüşme, istikşafi görüşme sürecinde yeterli ve tatminkar bir uzlaşma alanı ortaya çıktığı kanaatine varırlarsa, o zaman görüşme aşamasına geçilecek, eğer tersi bir kanaat olursa, süreç burada sona erecek."


"CHP heyetine teşekkür"


AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu'nun kendi takdirleri doğrultusunda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer genel başkanlarla görüşebileceğini belirten Çelik, heyetlerine verilen görev açısından çalışmalarının tamamlandığını söyledi.


CHP heyetiyle karşılıklı nezaket ve saygı içerisinde, her meselenin konuşulduğu, eleştirilerin, değerlendirmelerin açıkça yapıldığı, çok açık bir dilin kullanıldığı bir süreci yaşadıklarını belirten Çelik, tüm bunlar yapılırken gerekli nezaketin, sevgi ve saygı ortamının azami bir titizlikle korunduğunu kaydetti.


Çalışmaların sağlıklı bir şekilde gerçekleştiğini, "anlaşılan, uzlaşılabilen, mesafe alınacak, çatışılan, anlaşılamayan, uzlaşmanın mümkün olmadığı noktaları" gördüklerini ifade eden Çelik, "Bütün bu sonuçları genel başkanlarımıza arz edeceğiz. Biz genel başkanımıza bu bilgileri vereceğiz. Kendisi, 'partinin yetkili kurullarıyla birlikte bunları değerlendireceğini' söylemişti, o süreç şu andan itibaren kendisinin takdir ettiği bir takvim içerisinde gerçekleşecektir" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS