Cizre'de polisten eylemcilere ilginç anons

Cizre'de polisten eylemcilere ilginç anons

Şırnak'ın Cizre ilçesinde yol kapatıp kimlik kontrolü yapan göstericilere polis müdahale etti. Atılan gazdan ve molotoflardan kadın ve çocukların etkilinmesi üzerine polis yaptığı anonsta, "Kadınlar geçiyor yapmayın, çocuklara zarar gelmesin. Eylem yapıyorsanız adam gibi yapın. Eylemlerinizi yasal çerçevede yapın, vatandaşlara zarar gelmesin" dedi.

Cizre'de Nusaybin Caddesi ile Otogar Mevkii'nde yüzleri kapalı bir grup lastik yakıp yol kapatarak, geçen araçları durdurup içindekilere kimlik kontrolü yaptı. Gelen polis ekiplerine, ses bombası, molotof ve havai fişeklerle saldıran gruba, polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.  


Müdahaleyle birlikte Sur Mahallesi'nin ara sokaklarına kaçan göstericiler, burada polise molotof atmayı sürdürdü. Olay sırasında gazdan etkilenen esnaf ve mahalle sakinleri zor anlar yaşadı. Bazı esnaf işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. Göstericilerin molotof atmasını sürdürmesi üzerine polis uyarı anonsları yaptı.


Kadın ve çocukların bulunduğu belirtilen anonsta, "Kadınlar geçiyor yapmayın, çocuklara zarar gelmesin. Eylem yapıyorsanız adam gibi yapın. Eylemlerinizi yasal çerçevede yapın, Vatandaşlara zarar gelmesin" denildi.Göstericiler ile polis arasında ara sokaklardaki olaylar bir süre devam etti.


Şırnak'ta da olaylı protestolar


Şırnak'ta da karakol yapımını protesto yürüyüşünün ardından önlem alan polise havai fişek, molotof kokteyli ve taş atan yüzleri kapalı grup, gaz bombası, tazyikli su ile müdahale edilerek dağıtıldı.


Şırnak'ta yapılan karakolları protesto etmek için aralarında BDP'li Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan'ın da bulunduğu yaklaşık 150 kişi, kent merkezinden Oktay Kışlası Mevkii'ne kadar yürüyüş düzenledi. Burada önlem alan polisin yürüyüşe daha fazla izin vermeyeceğini bildirmesi üzerine protestocular basın açıklamasının ardından bir süre oturma eylemi yaptı. Grup daha sonra dağıldı.


Gazipaşa Mahallesi Ömer Kabak Meydanı'nda yüzleri kapalı yaklaşık 10 kişilik grup, önlem alan polis ekiplerine havai fişek, molotof kokteyli ve taş attı. Polis de yüzleri kapalı saldırganlara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Polis ekipleri müdahale sırasında anons yaparak, "Kimsenin zara görmesinin istemiyoruz, çocuklarınızı alın, cadde üzerinden" dedi. Saldırgan grup ara sokaklara kaçarken, polis kentte aldığı geniş güvenlik önlemlerini sürdürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS